U Hrvatskim šumama počinje otkup žira pa je tako i Uprava šuma Podružnica Vinkovci za 1. listopada najavila početak sakupljanja i otkupa žira hrasta lužnjaka.
Za sakupljanje žira, napominju, obavezna je dozvola za sakupljanje sjemenskog materijala, koja se, kao i sve ostale informacije vezane za ovaj posao, može dobiti u područnim šumarijama Uprave radnim danom od 7 do 15 sati.
Otkupna cijena ove godine je 3,00 eura za 1 kilogram kvalitetnog žira hrasta lužnjaka, a iz UŠP Vinkovci pozivaju stanovništvo da iskoriste prigodu za dodatnu zaradu jer je urod žira ove godine vrlo dobar.
„Pozivamo ljude, one koji već imaju iskustva kao i one koji do sada nisu sakupljali žir da probaju. I neka se ne obeshrabre ako dođu 1., 2., ili 3. 10. i vide da nema puno žira na tlu. Neka se vrate za nekih sedam do deset dana jer žira ima jako puno na stablima i ako ne bude odmah opadao intenzivno, on će sigurno opasti. Obično se kaže dok ne dođe prvi mraz žir ne opadne i to je tako, ali on će opadati i ako ne bude mraza”, ističe Darko Posarić, rukovoditelj Odjela za proizvodnju u UŠP Vinkovci.
Urod žira ove godine je vrlo dobar po količini na cijelom području ove Uprave, a i u drugim dijelovima Hrvatske. Prošle godine u UŠP Vinkovci najviše uroda imali su u Šumariji Lipovac i nešto još u Gunji i Strošincima, a u svim ostalim šumarijama nije bilo skoro ništa žira. Ove godine, s tim da u Vukovaru i Iloku praktično hrasta nema, u svih ostalih deset šumarija urod je dobar.
„Kada govorimo o kvaliteti primjećujemo pucanje ljuske što do sada nismo imali nikada, ali nikada nismo imali ni ovako strahovitu sušu i vrućinu. Sada je ipak došlo nešto vlage i malo hladnije vrijeme i situacija je povoljnija. Tako da ima nešto raspucanog žira, ali generalno gledajući čini se da mu je kvaliteta dobra”, ističe Posarić. Foto: Ilustracija
Ono na što treba obratiti pozornost, napominje, to je da se samo kvalitetan žir, zdrav, bez vidljivih oštećenja, može koristiti za pošumljavanje, dok se žir lošije kvalitete vraća skupljačima jer takav nije za uporabu i ne može se koristiti za pošumljavanje.
„Zdravi žir je teži u ruci i to se osjeti u odnosu na žir koji je lagan jer je šupalj i ima rupu na sebi. Ali čim se počne skupljati razlika se vrlo brzo uoči jer se vidi koji je teži u ruci, zdrav je i jedar, a koji je lagan i štur”, pojašnjava Posarić.