Pekarna, kafić, ljekarna, trgovina sportskom opremom, trgovački lanac, frizerski salon i benzinska pumpa, bili su na ruti naše reporterske patrole i, provjereno, svi još uvijek primaju kune, a kusur bez problema vraćaju u eurima. Kako se snalaze Vinkovčani prvog radnog dana u eurozoni?
“Prvi puta sada plaćam u kunama i dobivam kusur u eurima, zadovoljan sam”, rekao nam je kupac Mirko u pekari Klas čija djelatnica od jutros vrijedno radi i vraća kusur u eurima.
“Skinula sam si aplikaciju da mi bude lakše, tako pretvaram kune u eure i od tih eura oduzimam taj račun i vraćam u centima odnosno u eurima ovisno o iznosu s kojim kupac plaća”, kaže Lea Rajković. Mislila je bit će teže, no najvažnije je da su građani strpljivi i puni razumijevanja.
Istaknute su i cijene na kojima sada euri preuzimaju primat nad kunama.
U nekolicini dućana naišli smo na inventuru, no kako su ju neki već obavili, prvi radni dan u eurozoni, od jutros i kod Ljiljane Tomić, odvija se nesmetano.
“Kupci su se pripremili, većina plaća u eurima, vraćamo istovjetno, a uzela sam start paket kovanica tako da nema problema. Cijene su samo konvertirane, zaokruživanja nema, kako je bilo, tako je i ostalo, zašto bih sebi radila dupli posao, a kupci cijene jer do poskupljenja nije došlo”, kaže kroz razgovor.
Prvu kavu u eurima popio je u društvu supruge i umirovljeni profesor geografije koji primjećuje da je možda malo, ali neprimjetno poskupila, na 1.40 €.
“Mislim da ćemo se snaći. Za jedno mjesec dana, bit će to sve već kao da promjena nije ni bila. Kavu plaćam u kunama kao i kupnju u trgovini, a vraćaju u eurima. Siguran sam da je prelazak na euro napredak za sve nas”, zaključuje Darko Medunić.
Tako se Vinkovčani bez panike, polako rješavaju kuna kojima su plaćali proteklih 28 godina, a dolaze do eura što je, pretpostavljamo, najbezbolniji način do 15. siječnja.
Cjenici u kafićima, pekarnama i trgovinama od jučer cijene prvotno iskazuju u eurima, a gotovo svima posao olakšavaju nova programska sučelja na blagajnama koja u sebi imaju euro mjenjačnicu pa povrat novca teče sigurno.
“Nemamo problem u novčanom poslovanju. Gosti većinom plaćaju u kunama, vraćamo cente odnosno eure, pomaže nam novi program blagajne, na računima su i dalje dvojno iskazane cijene i sve prolazi za prve dane i više nego dobro”, rekao nam je Tomislav Marojević iz Caffe bara Nostalgija.
Jednako je i u supermarketu pokraj. Iako, trgovci kažu, možda bi bilo lakše i njima i građanima da se odmah krenulo samo s eurima, no brzo će proći dva tjedna prilagodbe. Dok neki kupci nesmetano barataju svježe iskovanim kovanicama kojih je kudikamo puno više nego do sada, neki su ipak malo rezignirani i ne snalaze se najbolje. Tada je kartica najbolje rješenje, ustvrdili su.
“Riješio sam se 90% kuna, no nije baš da se snalazim pa plaćam karticom. Čuo sam da postoje aplikacije, ali nisam ih još koristio. Polako, znam, ali nisam uopće zadovoljan i žao mi je, ako ćemo i s neke patriotske strane”, dijeli s nama svoja razmišljanja Neven Jurčić.
“Danas svi plaćaju kunama, puno manje karticama, a 95% kunama, a razlog je vjerujemo, što se ljudi rješavaju kuna. Svega je nekoliko njih koji rade vani platilo eurima, ostali kunama. Šefica se pobrinula da eura ne nedostaje za povrat, pa problema nema. Cijene nismo zaokruživali samo smo ih konvertirali u eure”, odgovara dežurni ljekarnik u ljekarni Iličić na pitanje koje nas sve skupa zanima, a problema s kartičnim transakcijama također nema.
Primaju se kune i euri, vraćaju euri, bitno da su građani opskrbljeni lijekovima. I kod njih je sustav naplate računalno besprijekoran pa pomaže kako nitko ne bi bio oštećen, osim emotivno u nekim slučajevima na što nitko ne može utjecati.
“Rastao sam se danas s kunama, teška srca, tužno i žalosno. Ne razumijem se još u to računanje”, kaže Antun Sabo.
Zbunjeno se osjeća i frizerka u susjedstvu. Kaže, više je za frizure, manje za ovaj administrativno-financijski dio koji joj je i više nego stresan.
“Prijelaz, preračunavanja, zaokruživanja. Cijene smo, naime, morali malo povećati jer to nismo do sada nikako činili, a sve je poskupilo. To mi i najteže pada kada moram pojasniti mušterijama. Olakšava mi novi program blagajne. Moram priznati, svi smo malo zbunjeni, ali prilagodit ćemo se”, kaže Marija Kikić.
Ono što smo primjetili, stariji sugrađani izlaze u susret, dolaze s točnim iznosima plaćajući u eurima. Njihova obazrivost uvelike olakšava posao, kažu trgovci, ugostitetlji i obrtnici. Razloge u tome, osim u odgovornosti vide i u iskustvu s obzirom na to da nije ovo prva promjena valute kojoj svjedoče.
Bilo kako bilo, sutra je novi dan i bit će već malo lakše uz letke koji stižu u sandučiće, također s cijenama izraženim u eurima.