Mjesec rujan, mjesec je posvećen podizanju svijesti o raku u dječjoj dobi, a cilj je angažirati društvo u nakani da se podrže djeca oboljela od ove teške bolesti i njihove obitelji. Mjesec svjesnosti o raku u dječjoj dobi naziva se još i Zlatni rujan, a simbolizira ga zlatna vrpca.
Rak je, poručuju i ovoga rujna iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, drugi najčešći uzrok smrti kod djece, a svake godine dijagnosticira se tisućama djece širom svijeta. Zato se kroz Mjesec svjesnosti o raku u dječjoj dobi naglašava važnost ranog otkrivanja, istraživanja i razvoja boljih tretmana, dok se istovremeno pruža podrška oboljelima i širi svijest o potrebama najmlađih pacijenata.
Prema zadnjim objavljenim podacima Registra za rak HZJZ, u Hrvatskoj je u 2021. godini dijagnoza maligne bolesti postavljena u 115 djece (52 u dobi od 0-4 godine, 27 u dobi 5-9 godina i 36 u dobi od 10-14 godina). Najčešći tipovi raka bile su leukemije (34) limfomi (20) i maligni tumori mozga i središnjeg živčanog sustava (14). Stope incidencije malignih bolesti u djece u Hrvatskoj u zadnjih 20 godina su stabilne, dok su stope mortaliteta u padu od 1,8 % godišnje, slično kao i u drugim usporedivim zemljama.
Iz HZJZ napominju kako je za učinkovitu borbu protiv raka u dječjoj dobi nužno znati neke osnovne činjenice pa, između ostaloga, ističu kako su mnogi simptomi raka u djece nespecifični i vrlo česti, što uvelike otežava dijagnostiku. Ovo nam potvrđuje i dr. Sanja Gali, dopredsjednica Lige protiv raka Vinkovci, koja kaže kako i u našoj županiji svake godine pokoje dijete oboli od maligne bolesti, a na ovu problematiku, pa i kroz Zlatni rujan, važno je ukazivati jer poznato je kako je rano otkrivanje raka ključno, a to posebno vrijedi kod djece.
Zato je važno upozoravati na simptome raka kod djece, a najčešći su, navode u HZJZ: umor i/ili blijeda koža, česte upale (primjerice) uha, grla ili pluća, perzistentni simptomi koji podsjećaju na gripu, krv u urinu ili stolici, lako nastajanje modrica ili osipa, znojenje ili groznice, posebice po noći, neprestani bolovi, primjerice kostiju, zglobova, leđa ili nogu, a koji se mogu pogoršavati noću, neobjašnjivo šepanje ili slabost nogu, problemi poput proljeva, zatvora ili boli prilikom pražnjenja crijeva, kvržice, oticanje ili slične promjene na tijelu, promjene na oku poput bijelog sjaja u oku, a što se najčešće može vidjeti na fotografijama, gubitak kilograma ili teško dobivanje na tjelesnoj masi, promjene madeža, konstantan plač i vrištanje kod male djece te, specifično za tumore mozga: glavobolje, vrtoglavica i nespretnost.
Stan u Zagrebu koristilo 250 djece
A kada govorimo o tome na koje se sve načine može pridonijeti u borbi za zdravlje maligno i teško oboljele djeci među oglednim primjerima svakako je Društvo “Hrvatska žena” Vinkovci i njihov stan u Zagrebu u kojemu besplatno mogu boraviti roditelji dok je dijete u bolnici ili biti u stanu s djetetom ako je potrebno samo odlaziti na terapije. S ovom idejom hrabro su krenuli u akciju 2005. godine da bi, uz puno upornosti, volje i truda i uz pomoć s više strana, u svibnju 2008. godine na zagrebačkim Ravnicama, u blizini bolnica „Rebro“ i „Klajićeva“, bio kupljen stan veličine 80 kvadrata.
Od 2008. godine do danas, doznajemo u Društvu “Hrvatska žena” Vinkovci stan je korišten za potrebe 250 djece s područja Vukovarsko-srijemske županije i njihovih roditelja kao pratnje, jednog, a ponekad i oba. Neki su smještaj koristili jedan dan, neki mjesec dana, a neki gotovo godinu dana, neki su u stanu bili samo jednom, a neki u više navrata, a svima njima ova je mogućnost veliko olakšanje u borbi protiv teške bolesti.