Prvi mjesec u godini već je tradicionalno posvećen temama vezanim za rak vrata maternice. Dan mimoza, Nacionalni dan borbe protiv ove zloćudne bolesti obilježava se treće subote u siječnju, a njime započinje Europski tjedan prevencije raka maternice koji ove godine traje do 23. siječnja.
Mimoza je cvijet koji u mnogim kulturama simbolizira ženu, njenu osjećajnost i emancipaciju, a činjenica da cvjeta u hladnim uvjetima pokazuje otpornost koju bi svaka žena trebala imati kada je u pitanju njezino zdravlje.
Iako se u Vinkovcima Dan mimoza dosad obilježavao podjelom cvjetova koji simboliziraju ovu bolest, ali i edukativnim susretima s građanima, zbog pandemije koronavirusa ove godine druženje nije održano. „Baš zato što ove godine nismo imali susret s građanima, ovim putem želimo skrenuti pozornost svim ženama ne zanemarivati svoje zdravlje. Iako je pandemija, ne smijemo zanemariti ni druge bolesti kao što je rak vrata maternice koji je itekako prisutan”, rekla je epidemiologinja u županijskom Zavodu za javno zdravstvo Sanja Gali dodavši kako su edukacije najbolji poticaj ženama učiti o svom tijelu i redovitoj brizi o vlastitom zdravlju.
Kao i sa svim drugim bolestima, ne može se točno odrediti tko će biti pogođen, ali statistika nikako ne ide na ruku mlađim ženama. Naime, ova vrsta raka najčešće pogađa žene u dobi od 20 do 39 godina. Prema podacima Registra za rak, u Hrvatskoj se u posljednjih deset godina bilježi oko 320 slučajeva godine, od kojih čak 120 završi najgorim mogućim scenarijem. Stanje u Vukovarsko-srijemskoj županiji slično je što se tiče trenda učestalosti pojavljivanja, a broj oboljelih žena na godišnjoj razini kreće se od 10 do 15. „Činjenica da u Hrvatskoj gotovo svaki dan jedna žena oboli od raka vrata maternice je poražavajuća u svakom smislu, posebice jer se radi o vrsti raka koja je preventabilna, odnosno njegova se pojava u većini slučajeva može spriječiti”, dodala je vinkovačka epidemiologinja napomenuvši kako je najbolja prevencija briga o svom tijelu, osluškivanje mogućih simptoma te redovan ginekološki pregled.
Osim toga, važno je brinuti o odgovornom spolnom ponašanju jer je 99% ove vrste raka povezan s virusom koji se prenosi spolnim putem. Zbog mogućnosti prevencije, i velikog tereta koji predstavlja, Svjetska zdravstvena organizacija u studenom 2020. usvojila je Globalnu strategiju za ubrzanje eliminacije raka vrata maternice. Jedan od preduvjeta za ostvarenje cilja visok je stupanj procijepljenosti i provođenja preventivnih pregleda. Očekuje se da barem 90% djevojčica mlađih od 15 godina bude cijepljeno protiv HPV-a, a 70% žena u dobi do 35 godina obavi preventivni pregled.
U borbi s ovom nemilosrdnom bolesti oboljelima veliku podršku pruža i Liga protiv raka Vinkovci koja poziva sve dobre ljude na uplatu i pomoć onima koji se bore s bolesti.
PODACI ZA UPLATU: