Već osmu godinu za redom traje kampanja Milijarda ustaje u cilju podizanja svijesti o problemu nasilja nad ženama i djevojčicama.
Od početka ovoga globalnog projekta sudjeluje i vinkovačka Zdravstvena i veterinarska škola doktor Andrija Štampar. Cilj kampanje je upozoriti na nasilje nad ženama i djevojčicama kao jedan od najtežih oblika kršenja ljudskih prava u svijetu koji još uvijek mnogi prešutno odobravaju. Unatoč otežavajućim okolnostima pandemije Covid-19 i posebnim epidemiološkim uvjetima, Vinkovci su ponovno dio najjačeg globalnog pokreta protiv nasilja nad ženama i djevojčicama, nasilja u mladenačkim romantičnim vezama i svih dugih oblika, a pod nazivom „Vinkovci dižu glas”.
„Već osmu godinu po redu Zdravstveno i veterinarska škola sudjeluje u jednoj međunarodnoj Milijarda ustaje, engleskog naziva Break the chain, i na taj način naši učenici i djelatnici koji su uvježbavali učenike žele pokazati i potaknuti svijest o potrebi sprečavanja nasilja nad ženama i djevojkama. U kampanji sudjeluje 12 razreda odnosno 220 do 240 učenika”, rekao je ravnatelj škole Josip Šuker te dodao kako su učenici i profesori bili puni entuzijazma, želje i volje kako bi građane Vinkovaca potaknuli na razmišljanje o ovoj humanoj akciji.
„Pripremamo se posljednjih tjedan dana, moje dvije kolegice i ja zajedno s profesorima Ivanom Gvoznićem na nastavi tjelesnog pomažemo učenicima da savladaju te korake”, navela je učenica Marina Galinović dodajući kako nije bilo nimalo teško uvježbati korake.
Marina je držala govor te nam je objasnila o čemu će biti riječi.
„Na početku je govor o samoj važnosti zašto se provodi ova kampanja i kako je sve počelo te o tome što ćemo mi sve danas raditi, a razlog je prevencija nasilja nad ženama i djevojčicama”, navela je učenica.
Zdravstvena i veterinarska škola poštivajući važnost projekta uvrstila je ovu kampanju u svoj plan i program rada te kurikulum škole s fokusom na senzibiliranje mladih građana i javnosti o problema nasilja nad žena i djevojčicama. Preventivnim programom, edukativnih aktivnosti škola nastoji njegovati sustav vrijednosti, humanosti, solidarnosti, empatije, uvažavanja različitosti te nultu toleranciju na bilo kakav oblik nasilja.
„Ovakvim inicijativama i kampanjama želimo poslati snažnu poruku našem društvu i cijelom svijetu o neprihvatljivom obrascu komunikacije, kontroli i represiji te socijalno, ekonomskom, fizičkom, seksualnom i emocionalnom nasilju”, poručila je Marina Galinović u svome govoru.
Posebna zahvala bila je upućena gradonačelniku Ivanu Bosančiću, ravnatelju škole Josipu Šukeru, profesoru Ivanu Gvozniću, voditeljici projekta i psihologinji škole Sandri Hrvatović te dvijema učenicama, Andrei Zavišić i Emily Bagarić. Hvalevrijedan projekt koji nas je još jedanput potaknuo na razmišljanje o problemu nasilja nad ženama i djevojčicama.
Prema službenim statistikama, svaka treća žena u svijetu tijekom svoga života doživi neki oblik nasilja – nasilje u obitelji, uznemiravanje na radnom mjestu, seksualno nasilje, ekonomsko i institucionalno nasilje – čime se dolazi do brojke od milijardu žena i djevojčica u svijetu. Samo u posljednjih 40 dana u Republici Hrvatskoj ubijeno je tri žene, a tijekom pandemije 2020. i 2021. godine nasilje je poraslo za 30%.