U izlogu Gradskog društva „Moji Vinkovci” u povodu blagdana Uskrsa postavljena je mala izložba skulptura u kamenu i drvetu sakralne tematike Vinkovčanina Ante Miljka.
Rođen u Dalmaciji, od djetinjstva u Vinkovcima, Ante Miljak, danas u mirovini, važno je ime u vinkovačkom gospodarstvu, ali jednako tako i u društvenom životu i kulturi. „Uvijek sam želio pomoći ljudima koji su imaju što reći u bilo kojoj vrsti umjetnosti. To je kapital i takve ljude treba podržati. Tvoj rad to čini plemenitijim, a domovinu kompaktnijom. Možda sam mogao i više, ali nije to bilo ni jednostavno u onom sustavu koji je sve pratio, posebno ono što je imalo bilo kakve domoljubne konotacije”, ističe Ante Miljak.
I sam imao je afiniteta prema slikarstvu. „S pokojnim Jozom Matakovićem, koji je tada bio scenograf u našem kazalištu, radio sam u kazališnoj radionici gdje sam zarađivao za život i školovanje. Joza mi je to omogućio i puno stvari me naučio kada je riječ o likovnoj umetnosti. Tako sam tada počeo slikati, ali sam ipak otišao na ekonomiju iz čisto pragmatičnih razloga jer kad si slikar ne možeš biti ekonomist, a kad si ekonomist možeš biti slikar. Na to me usmjerio još jedan istaknuti Vinkovčanin, pokojni Dionizije Švagelj”, ističe Ante Miljak.
Provevši radni vijek u struci, likovnom izričaju intenzivnije se vraća u umirovljeničkim danima, ali sada kiparstvu. „Znao sam jednog kipara u Strizivojni, Petra Jarma, koji je sjajno radio u drvetu. Kako sam dok sam radio često putovao u Zagreb, znao sam puno puta navratiti kod njega. Zanimljiva je bila njegova priča kako malo radi u vrtu pa prolazeći prema kući na odmor malo uzme dlijeto i udari koji udarac pa popije kavu pa ode na njivu… Ta mi se priča nekako vratila kada sam otišao u mirovinu pa sam tako i ja između ostalih aktivnosti pomalo počeo klesati”, ističe naš sugovornik.
I tako su nastajale skulpture. „Ovdje je plemenito drvo hrast, ovdje je jasen, u Dalmaciji je kamen i maslina, a radim i kombinacije ugrađujući kamen u hrast i povezujući Slavoniju i Dalmaciju, to je domovina, to je Hrvatska. Motivi su sakralni, a sve je bez nekih pretenzija, ali vjerujem da je prihvatljivo i ugodno za pogledati i da su poruke zanimljive i lijepe”, ističe Ante Miljak.
A hoće li biti i neka veća izložba za sada ne zna, jer, kaže, trenutačni prioriteti su monografija Aero kluba Vrabac te velika monografija ratnih fotografija. Ante Miljak, naime, intenzivno se bavio fotografijom, a danas neizmjernu vrijednost ima njegova zbirka ratnih fotografija. Nastale su u Vinkovcima, Nuštru, Jarmini.., na prvoj liniji bojišnice te za vrijeme pregovaranja o mirnoj reintegraciji INA-trgovine kada je kao voditelj vinkovačke poslovnice bio u timu koji je prošao okupirani Vukovar i bivšu općinu Vukovar i okupirani dio vinkovačke općine.