Sarkofag koji je pronađen tijekom radova na aglomeraciji u Zvonarskoj ulici danas je izvučen iz zemlje. Prema prvim procjenama arheologa, potječe iz 3. i 4. stoljeća, a da se radilo o bogatijem stanovniku vinkovačkih Cibala vidljivo je iz vrste kamena.
Maja Krznarić Škrivanko, muzejska savjetnica i voditeljica arheološkog odjela Gradskog muzeja Vinkovci, potvrđuje da je grob opljačkan jer se na njegovom poklopcu nalazi veća rupa.
“Što su iz njega iznijeli, vidjet ćemo. Možda ćemo pronaći nešto što oni nisu smatrali vrijednim kao što su keramičke ploče, staklene čaše ili tako nešto. Možda što je njima bilo nebitno kada su pljačkali grob, nama arheolozima će to danas biti jako bitno”, objasnila je Krznarić-Škrivanko.
Marko Mikolašević, arheolog u Konzervatorskom odjelu Ministarstva kulture u Vukovaru, rekao je da se kod iskapanja mora pripaziti da se sarkofag ne ošteti te da ga se cijelog prenese u muzej radi daljnje obrade i istraživanja.
“Sarkofag pokazuje kako su se pokapali imućniji slojevi društva u vrijeme antičkih Cibala. Ovakav kamen nije si mogao priuštiti svatko. Ovakvog kamena nema u blizini nego je dovezen s velike udaljenosti”, objasnio je Mikolašević, a daljnjim analizama utvrdit će se točna lokacija odakle je dovezen na prostor današnjih Vinkovaca.
Mikolašević je objasnio da su uz pokojnika u sarkofagu vjerojatno bili i njegovi grobni prilozi. Sarkofag je odvezen u dvorište Gradskoj muzeja Vinkovci gdje će se odraditi detaljna istraživanja te analize kako bi saznali što više podataka o pokojniku, ali i samom sarkofagu.
“Nema nikakvih natpisa na sarkofagu, mi smo očistili grob sa svih strana. Nadali smo se da će biti nešto poput tko je tamo sahranjen, ali nažalost nema. Na druge načine ćemo morati dolaziti do eventualnih podataka o osobi”, komentirala je Krznarić Škrivanog detalje sakrofaga.
Ovo je prvi sarkofag pronađen u Vinkovcima u zadnjih 25 godina.
“Nalazimo se na području sjeverne rimske nekropole rimskog naselja Colonia Aurelia Cibalae, a od kraja 19. stoljeća imamo mumificirano preko 300 rimskih grobova. Sarkofazi su inače rijetki, mi smo ih do sada našli nekoliko. Nakon što sve bude dokumentirano, sarkofag će svoje mjesto naći u lapidariju Gradskog muzeja”, najavila je muzejska savjetnica.
Na iskopavanju vrijednog nalaza je bio i zamjenik vinkovačkog gradonačelnika Josip Romić.
“To je jako bitan događaj za Vinkovce i vinkovačku arheologiju, ali i hrvatsku. Vinkovci su poznati kao najstarije kontinuirano naseljeno naselje u Europi više od 8 tisuća 200 godina. Ipak smo dali dva rimska cara i ovo je samo dokaz utjecaja rimske kulture Cibalae na ovaj dio našeg grada”, rekao je.
Muzejska savjetnica navela je da su svi nalazi koji su od 1947. godine pronađeni u Vinkovcima u njima i ostali.
“Ništa iz Vinkovaca nije izneseno. Eventualno ako je izneseno nešto kao srebrno posuđe da ga očiste u Zagrebu za povratak u Vinkovce. Kako se radi o velikoj osnovi s puno nalazaka, tako će čišćenje trajati nekih 10-ak godina. Vinkovčane možemo umiriti da nijedan nalaz iz Vinkovaca nije nigdje drugdje nego u Gradskom muzeju”, poručila je za kraj Maja Krznarić-Škrivanko.