Trideset minuta prije početka nastave, najduže je i jedino vrijeme u kojem će sve škole Hrvatske imati otvorena vrata – sve ostalo vrijeme školske ustanove se zaključavaju, dio je to jučer usvojenog i ravnateljima odaslanog Protokola o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama, s kojim se moraju upoznati svi zaposlenici, ali i roditelji i učenici, prenosi Večernji list.
Novim protokolom tako je između ostalog jasno definirano da učenici za vrijeme velikog odmora više ne smiju napuštati dvorište školske zgrade, a školama je omogućeno zapošljavanje osobe koja će biti zadužena za sigurnost. Iako članovi kriznog stožera kojeg čine i predstavnici ministarstva, sindikata, policije, zaštitarske službe, zdravstvene službe nisu još definirale točan naziv novog radnog mjesta za koje škole mogu poslati zahtjev, jasno je da će te osobe preuzeti veliku odgovornost nad samim ulaskom u škole.
U roku od dva mjeseca izradit će se kurikul za sve osobe koje će biti zaposlene na zaštiti sigurnosti škola. To ne znači da škole moraju čekati to razdoblje, mogu naime i ranije zaposliti nove djelatnike a koji će po izradi kurikula morati na dodatno usavršavanje nužno za rad na kontroli sigurnosti škole. Novim usvojenim pravilnikom definiran je i novi način ulaska roditelja u školu kojeg se moraju pridržavati.
Tako roditelji mogu ulaziti u školsku ustanovu samo u dogovorenom terminu uz prethodnu najavu ili na poziv od strane školske ustanove, o čemu se obavještava radnik na ulazu u školsku ustanovu. Roditelji koji dolaze na informativne razgovore s razrednicima obvezni su poštovati raspored koji objavljuje školska ustanova. Radnik školske ustanove dužan je preuzeti stranku na ulazu te nakon sastanka ispratiti stranku iz školske ustanove. Protokolom je propisano i da za održavanja roditeljskog sastanka, razrednik prisutne roditelje dočekuje isključivo na ulazu školske ustanove i vodi do učionice, a nakon završetka roditeljskog sastanka razrednik prati roditelje do izlaza. Roditelji i svi koji dolaze u školu i po zakazanom terminu moraju na ulazu predočiti osobni dokument s fotografijom, ukoliko to odbiju u škole neće moći ući.
Između ostalog propisana je i obveza svake škole za formiranje školskog sigurnosnog tima u čiji se rad uključuje ravnatelj, pedagog/psiholog, učitelji/nastavnici i drugih radnika te predstavnika roditelja, a koji će na redovitim sastancima analizirati potencijalne sigurnosne prijetnje i evaluaciju mjera. Na sastanke sigurnosnog tima mogu biti pozvani predstavnici osnivača školske ustanove, policije, civilne zaštite, socijalnog rada, zdravstva i drugih relevantnih dionika. Dva puta godišnje sve će škole između ostalog morati provoditi simulacije evakuacije i drugih kriznih situacija, a u takvim vježbama trebaju sudjelovati i roditelji.
“Jasan i učinkovit sustav komunikacije s roditeljima i vanjskim službama od ključne je važnosti za brzu i koordiniranu reakciju u slučaju krizne situacije u školi. Ovaj sustav treba biti unaprijed definiran, testiran i poznat svim dionicima”, istaknuto je u sastavljanom protokolu o kontroli ulaska i izlaska u školske ustanove koji stupa na snagu 7. siječnja kada počinje drugo polugodište. Svaka školska ustanova u suradnji s osnivačem i lokalnim timovima u obvezi je, u roku od 90 dana, izraditi Procjenu postojećeg stanja i analizu rizika temeljem koje će se izraditi Plan sigurnosti školske ustanove, odnosno definirati mjere sigurnosti i zaštite školske ustanove, a najkasnije do kraja nastavne godine 2024./2025.
Školske ustanove su dužne redovito pratiti učinkovitost mjera sigurnosti koje su definirane internim aktima školske ustanove te je nužna periodična revizija mjera sigurnosti na temelju povratnih informacija od radnika, učenika i roditelja ili novih okolnosti. U suradnji sa svojim osnivačem škola može osigurati i druge sigurnosne mjere, primjerice angažiranje zaštitara, postavljanje videonadzora, elektromagnetskih brava ili sustava za kontrolu pristupa. Protokolom je definirana i češća i aktivnija suradnja s policijom. Roditelji i učenici moraju također znati da u školi po usvojenom pravilniku imaju pravo, a po bilo kakvoj sumnji ili prijetnji izvršiti sigurnosni pregled učenika i njihovih stvari (torbe, ruksaci, odjeća), kao i tražiti od roditelja da po ulasku u školu pregledaju torbe.
Osim što će se, dakle, škole obvezno zaključavati, a ulaze će kontrolirati odrasle osobe, kratkoročna mjera uključuje i postavljanje posebnih brava koje će onemogućiti otvaranje vrata izvana. Zapošljavat će se i posebno obučena vrsta stručnjaka za sigurnost, međutim to se očekuje tek za nekoliko mjeseci, kada se izradi poseban program edukacije za takve osobe. U međuvremenu će ulaske kontrolirati zaposlenici škola, a školama će se odobriti zapošljavanja dodatnog tehničkog osoblja.
“Definirat će se novi profil, ne bih ga više nazvao portirom, ali osobe koja bi u svom djelokrugu rada bila educirana i u smislu sigurnosnih mjera i u smislu protupožarne zaštite, kao i zaštite na radu. Dakle jedan širi kontekst, za koji je potrebno izraditi program edukacije. Paralelno s time mi ćemo predvidjeti takva radna mjesta u školama”, pojasnio je ministar Fuchs, dodavši da to neće biti naoružane osobe. Naveo je i da to trebaju biti osobe sa specifičnim psihofizičkim karakteristikama te da je to dio koji ulazi u srednjoročne i dugoročne planove. Ministar je najavio i edukaciju za sve djelatnike škola po pitanju sigurnosti.