Zadaće patronažne sestre u zdravstvenom odgoju predškolske i školske djece, potreba zdravstvenog prosjećivanja kroz medije te prepoznavanje i razumijevanje problema samačkog života osoba starije životne dobi samo su neke od tema Simpozija medicinskih sestara i tehničara, održanog danas u Vinkovcima.
Pod temom „Zadaće medicinske sestre/tehničara u lokalnoj zajednici”, a u organizaciji Doma zdravlja Vinkovci, razgovaralo se o problemima i nedostacima s kojima se sestre i tehničari susreću u svome svakodnevnom radu, ali i o njihovoj nezamjenjivoj ulozi u našemu društvu. Na Simpoziju su sudjelovale glavne sestre svih zdravstvenih ustanova Vukovarsko-srijemske i susjednih županija.
„Cilj je vidjeti gdje smo došli, što trebamo poboljšati, na koji način doprinijeti zdravlju naše populacije. Osim liječnika, na našem području nedostaje i puno medicinskih sestara, a one imaju veliku ulogu u zdravstvenom sustavu”, rekla nam je Vesna Božić, pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo Doma zdravlja Vinkovci.
Već je stara vijest kako situacija u zdravstvu nije bajna, stručni ljudi odlaze za boljim plaćama i uvjetima, no usprkos tome, kaže ravnatelj Doma zdravlja Petar Kulić, pacijenti u konačnici te probleme ne osjete, dobiju kompletnu zdravstvenu uslugu.
„Mi stalno radimo na rješavanju problema odlaska liječnika i medicinskih sestara i tehničara, a bit svega je da to naši pacijenti ne osjete. Mlade stručne ljude pokušavamo zadržati davanjem stanova u dugoročan najam, kasnije i u vlasništvo, a pokušat ćemo i uključivanjem lokalne zajednice u sufinanciranje određenog dodatka doktorima i medicinskim sestrama”, pojasnio je Kulić.
Idealna je ovo prilila bila da zdravstveni stručnjaci razgovaraju o problemima koji muče zdravstvo, ali i da se promovira zdravlje, zdrav način života.
„Moramo biti svjesni kako je njihova briga i stručnost prema pacijentima jedan od najvažnijih dijelova društva, oni su neizostavan dio naše zajednice. Kad je najteže, kad su pacijenti najranjiviji, oni su s njima. Moramo zato poduzeti sve što je u našoj moći da ih zadržimo, od obrazovanja do sufinanciranja i brojnih drugih mjera”, kazao je zamjenik gradonačelnika Josip Romić.
Svoju podršku medicinskim sestrama uvijek pruža i Vukovarsko-srijemska županija.
„Mi u zadnje vrijeme nastojimo komunicirati s predstavnicima lokalne samouprave i ravnateljima ustanova kako bi iznašli zajedničko rješenje koje bi riješilo problem odlazaka. Bitno je osigurati kvalitetnu i dostupnu zdravstvenu zaštitu, osobito u ruralnim dijelovima. Planiramo uvesti određene mjere s kojima bi riješili problem iseljavanja, primjerice veće stipendije studentima, dodatke na plaću, dodatna školovanja i specijalizacije”, poručio je Mario Adamović, pročelnik Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb.