Prvi je dan nove školske godine, a ove se godine 301 prvašić uključuje samostalno u promet. Sigurnost djece, mladih i svih ostalih sudionika u prometu danas je svakako glavno pitanje.
Od sutra će školarci pokušati uz pomoć svojih vršnjaka doći do škole. Na tome putu, bit će policijski službenici koji će im pomoći da na siguran način dođu do škole i na putu od škole do kuće. Jednako tako, na tom dolasku od škole do kuće i nazad, omogućit će im se da vide osnovna pravila, da sami prijeđu zebru, poznaju prometna svjetla i da se sprijatelje s policijskim službenicima, da znaju da im se mogu uvijek obratiti, pojašnjava voditelj poslova prometne policije Policijske uprave vukovarsko-srijemske Boris Klinec.
Parkiranje i zaustavljanje vozača odgojno-obrazovnih ustanovama treba biti obveza svakog vozača da pripazi na najmanje sudionike u prometu na cestama jer se nakon ljetnih praznika ponovno samostalno kreću u prometu na cestama. Jednako tako, uz pomoć roditelja, djeci ćemo prezentirati osnovna pravila ponašanja u prometu na cestama kako bi zaštitili sebe i utjecali na druge da se odgovorno ponašaju prema najmanjim sudionicima u prometu na cestama.
“Nastavnici, roditelji i policijski službenici pokušat će u prva dva tjedna intenzivno pružiti najbolji način prepoznavanja opasnosti na cesti i uputiti ih, jer kako se naviknu ponašati u prva dva tjedna dolaska i odlaska iz škole, to će im biti uobičajen način ponašanja u nastavku pohađanja škole”, ističe Klinec.
Nisu samo najmanji nego i odrasli učenici viših razreda su idoli i oblici ponašanja najmlađima. Oni gledaju njih, kako se ponašaju u prometu na cestama, tako će i oni nastaviti njihovim koracima. “Pozivamo roditelje, učenike i vršnjake da na siguran način sudjeluju u prometu na cestama kako bi se izbjegle tragedije i prometne nesreće u kojima bi sudjelovali najranjiviji na cestama”, kaže.
Početkom nove školske godine, održavanjem Vinkovačkih jeseni, zatvoren je uži centar grada, pa je veći intenzitet prometa kroz ulicu Hrvatskih kraljeva i hrvatskih žrtava. Stoga se tamo napravi mjesta i postave policijski službenici kako bi upotpunili i osigurali njihov dolazak u školu jer nisu te ulice i dugačke ni široke da bi primile veliki broj vozila koji gravitira kroz centar grada. Njihovo poznavanje propisa utječe na njihovu sigurnost, međutim, mali je prostor od nogostupa do kolnika, zato intenzivno postavljamo policijske službenike na tim mjestima i nadzire se parkiranje vozila i brzina kretanja vozila što nije odlučujući faktor jer je tolika gužva da se ne može brzo voziti.
Veći broj djece ozlijeđeni su kao putnici u vozilima jer roditelji nemaju vremena za pravilno smještanje u dječje sjedalice, podizače ili korištenje sigurnosnog pojasa. “Pohvaljujemo 50% roditelja, odnosno vozača koji brinu o sigurnosti djece u vozilima, međutim u suradnji s udrugom RODA i HAK-om utvrđeno je da je malo više od 50% vozača uopće ne koristi sigurnosti pojas, odnosno ne veže djecu na pravilan način. Tako ćemo i ove godine u suradnji s RODAMA pokušati održati preventivne aktivnosti kako bi roditeljima ukazali na pravilan način vezanja djece i njihovo sigurno sjedanje u vozilu tijekom kretanje kako bi se izbjegle neželjene posljedice”, kazao je.
Djeci poručuju da za kretanje koriste samo nogostup, kreću se preko zebre i koriste semafor da bi prešli cestu, da pričekaju i ne trče preko ceste. Vozače savjetuju da smanje brzinu kretanja u blizini škole, obilježenih pješačkih prijelaza, da vode računa da djeca još nisu samostalna u tolikoj mjeri za sudjelovanje u prometu na cestama i da poštuju preporuku i znakove policijskih službenika.