„Što ja to nanosim na svoju kožu!? Okidač pitanje bilo je Jeleni Antolović kada je u trudnoći odlučila pokrenuti obrt specijaliziran za proizvodnju prirodne kozmetike i mednih mješavina s liofiliziranim voćem. Providence Lab ili kako ga junakinja naše ovotjedne priče od milja zove “labos”, mjesto je nastanka proizvoda koji spajaju ono najbolje od prirode, stvarajući fantastičnu lokalnu priču o brizi za kožu i tijelo na potpuno siguran i zdrav način.
„Kad sam bila mlađa nije mi bilo toliko važno što nanosim na svoju kožu, već kako izgledam. Kako sam odrastala, prioriteti su se promijenili, osobito kada sam ostala trudna. Znajući da je koža naš najveći organ i da dio kozmetike može dospjeti u krvotok, intenzivnije sam proučavala sastojke i počela čitati deklaracije. Kako nisam bila u potpunosti zadovoljna tadašnjom ponudom, počela sam sama izrađivati proizvode za njegu tijela. Prvi takav proizvod bio je jednostavni maslac za njegu kože tijekom trudnoće na bazi djevičanskog kokosovog maslaca, pčelinjeg voska i prirodnog vitamina E“, vraća se Jelena na početke svoje ideje, tamo negdje sredinom 2017. godine.
Kroz brojne radionice, edukacije i tečajeve proširila je svoje znanje te se brzo rodila ljubav prema kreiranju multifunkcionalnih prirodnih proizvoda. Stvaranje višekomponentnih proizvoda koji mogu zamijeniti dva ili čak tri kozmetička proizvoda bilo je, napominje, izazovno, ali nakon brojnih pokušaja i pogrešaka, tri proizvoda prošla su sva laboratorijska testiranja.
Prvi certificirani kozmetički proizvodi koji su ugledali svjetlo dana su prirodna tonirana hijaluronska krema u dvije nijanse Zorya light i Zorya medium te Lagoon 2u1 čistač za skidanje make-upa s blagim piling efektom na bazi biorazgradivih jojobinih zrnaca. Osim kozmetičkih proizvoda, u svoju ponudu potom je ubacila i medne mješavine s liofiliziranim voćem. Budući da ona i suprug imaju vlastiti pčelinjak i proizvodnju visokokvalitetnog meda, odlučili su se ne zaustaviti na isključivo primarnoj proizvodnji meda nego kreirati i zdrave namaze na bazi meda i liofiliziranog voća, bez dodanog šećera. Tako danas Providence Lab ima i kolekciju mednih proizvoda: Medolada s lješnjacima i kakaom, Malinero s malinom i Medoberry s kupinom, malinom i jagodom.
Genijalne i briljantne bi opisali Jelenine ideje, osobito uzevši u obzir da je sve sama osmislila. No, koliko god bili fascinirani ovim proizvodima, morali smo ju pitati – Što je to uopće liofilizirano voće?
„Proces liofilizacije, odnosno sušenja smrzavanjem, omogućava očuvanje hranjivih tvari, okusa i boje voća, povrća, mesa ili drugih prehrambenih namirnica na prirodan način. Voće zadržava sve hranjive tvari koje se inače nalaze u svježem voću jer proces liofilizacije omogućava da vitamini, minerali i antioksidansi ostanu netaknuti. Ima dug vijek trajanja i ne sadrži dodatne šećere niti umjetne arome, što ga čini odličnim izborom za one koji žele zdravu prehranu“, pojasnila nam je tajnu svojih ukusnih i zdravih mednih namaza koji se mogu dodati u čaj, jogurt, smoothije, shakeove, žitarice, kao preljev preko sladoleda, koristiti u kolačima i slasticama ili jednostavno jesti „na žlicu“.
Providence lab za zdravlje sadašnjih i budućih generacija
“Providence” dolazi od latinske riječi “providentia”, što znači “predviđanje” ili “briga za budućnost” što odražava predanost stvaranju proizvoda koji, između ostalog, brinu i za buduće generacije. “Lab” je laboratorij – mjesto gdje se rađa inovacija
Uz vlastite zamisli, do svega toga Jelena je došla i uz pomoć nekoliko edukacija te tečaja izrade prirodne kozmetike.
„Kada sam već imala kozmetičku viziju i napravila prve korake uz pomoć Helene Nađ i vlasnika Destilerije Abelo, dobila sam poticaj HZZ-a te upisala formalno obrazovanje iz područja fitoaromaterapije. Riječ je o prirodnoj metodi koja se bavi liječenjem, ublažavanjem i prevencijom bolesti korištenjem ljekovitih biljaka i njihovih dijelova poput cvjetova, listova, korijenja, kore, a aromaterapija, kao dio fitoterapije, fokusira se na korištenje eteričnih ulja dobivenih iz biljaka za postizanje terapeutskih korisnih učinaka. S obzirom na to da imamo pčele upisala sam i tečajeve Apiterapije i Apiturizma, metode liječenja ili poboljšanja zdravlja pčelinjim proizvodima odnosno pomoću propolisa, matične mliječi, meda, pčelinjeg otrova, peludi, voska“, priča Jelena, inače Tompojevčanka s adresom u Vinkovcima koja je svoj „labos“ smjestila u Bokšić, odakle joj je suprug.
Kada radi na nekom od svojih proizvoda, prvo mora znati komu je namijenjen i koja mu je svrha, nakon čega određuje vrste sirovina koje će koristiti: biljna ulja i maslace, aktivne sastojke, emulgatore, hidrolate i ostale komponente. Slijedi metoda isprobavanja u kojoj Jelena proučava teksturu, gustoću, boju, miris, stabilnost te ispituje uzorke sa svojim prijateljicama i kolegicama iz struke.
Biti žena poduzetnica, kaže, nije lako. Usklađivanje obiteljskih obaveza, primarnog posla odgojiteljice u dječjem vrtiću i vođenja vlastitog biznisa može biti poprilično izazovno, ponekad i frustrirajuće. Međutim, uz dobru organizaciju i podršku sve je moguće.
„Također je to i ogromno životno iskustvo ispunjeno osobnim rastom i razvojem na čemu sam zapravo i zahvalna. Svaki dan donosi nove izazove, no uz dobru organizaciju i jasne ciljeve lakše je uskladiti sve obaveze. Strast prema onome što radim, podrška roditelja i prijatelja te zadovoljstvo kupaca čine svaki izazov vrijednim truda“, poručuje naša ambiciozna sugovornica, najavljujući nastavak razvoja i inovacije u području prirodne kozmetike i mednih mješavina uz jasnu misiju: pružiti ljudima najbolje od prirode kroz proizvode koji njeguju i tijelo i duh.