Solarni paneli na krovovima postaju sve češća pojava, a moć sunca prepoznale su i dvije vinkovačke škole. Srednja strukovna škola i Tehnička škola Ruđera Boškovića Vinkovci daju primjer kako učinkovito štedjeti, ali ujedno i razvijati ekološku svijest.
Ravnatelj Tehničke škole Ruđera Boškovića Zlatko Ruščić rekao je kako su paneli postavljeni na dvije od tri škole koje su pod istim krovom. Na Srednjoj strukovnoj školi starija je elektrana, koja ima nekih 20-ak kW instalirane snage, dok je na Tehničkoj školi na dva krova okrenuta prema jugu na nekih 50-ak kW, što bi značilo da je godišnja potrošnja od 70 tisuća kWh električne energije.
Ono što je izrazito važno jest da je vidljiva enormna ušteda u plaćanju računa i korištenju obnovljivih izvora energije. Prednosti svakako ima, a kao najveću ravnatelj izdvaja upravo financije.
„Naši su računi prije nego što smo počeli koristiti solarne elektrane bili preko 20 tisuća kuna mjesečno za sve tri škole. Nakon što se to postavilo, instaliralo i pustilo u pogon, naši su računi za električnu energiju pali za čak 90 do 95 posto”, rekao je dodavši kako koriste sunčevo zračenje gdje se postupkom iradijacije pretvara u električnu energiju.
Isto tako, navodi Ruščić i kako postoji još jedan stupanj elektronike koji to pretvara u izmjeničnu energiju gdje ide spoj na elektro distribucijsku mrežu. To je 48 kW priključka na električnu mrežu, a za takvu količinu snage, odnosno energije, instalirana su 184 panela, dva krova koja su okrenuta jugu i to je nekih 300 kvadrata površine pod panelima.
„Ovisno o snazi koju želite dobiti, morate imati dovoljno prostora da se to sve postavi”, ističe.
Paneli su financirani kroz županijski projekt, županija je osnivač srednjih škola te je ona ta, pojašnjava ravnatelj, koja plaća troškove električne energije, vode i ostalog. Solarni paneli sve su češća praksa na krovovima kućanstava i institucija jer sunčevo je zračenje besplatan izvor energije koji se, prema svemu sudeći, svakako isplati.