Plivački klub Cibalae u veljači 2019. godine osnovale su dvije profesorice kineziologije, Marina Zulumović i Maja Buljubašić.
Iako je klub poznat po tome što plivaju osobe s invaliditetom, uz njih plivaju i zdrave osobe što daje jednu otvorenost prema svima koji žele biti članovi, a trenutno broji 10 kvalificiranih plivača osoba s invaliditetom do 18 godina, dvije odrasle osobe s invaliditetom od kojih je jedan plivač kvalificiran te 48 djece u školi plivanja i obuci neplivača. Cibalae je član Hrvatskog paraplivačkog saveza te se natječe na natjecanjima plivača koji su u organizaciji plivačkih klubova osoba s invaliditetom i HPPS-a. Nešto više o radu kluba nam je ispričala Marina Zulumović.
„Plivanje ima sveobuhvatni utjecaj na ljudski organizam, a kvalitetno, sigurno i stručno učenje plivanja pozitivno utječe na sigurnost i samopouzdanje”, govori Zulumović te dodaje kako voda kao poseban medij od djece zahtijeva poseban napor u svladavanju njezinog otpora što utječe na razvoj njihovih psihomotoričkih sposobnosti.
„Kako bi voda imala što povoljniji utjecaj na rast i razvoj djeteta, biraju se specifične vježbe i zadaci ovisno o dobi i razvojnim karakteristikama djece. Pohađanje tečaja plivanja ima dobar utjecaj na razvoj krvožilnog sustava djece zbog otpora koji pruža voda prilikom izvedbe različitih pokreta u njoj. Dišni sustav se jača i time se poboljšava kvaliteta disanja te djeca postaju spremna za veće fizičke napore koji su svakodnevno postavljeni pred njih”, naglašava Marina.
Klub provodi malu školu plivanja, obuku neplivača, školu plivanja i natjecateljsko plivanje, korektivno i rehabilitacijsko plivanje te program za osobe s invaliditetom od obuke i škole plivanja do natjecateljskog paraplivanja.
„Lokomotorni sustav djeteta pravilno se i brže razvija svladavanjem motoričkih zadataka u vodi jer kosti i zglobovi nisu pod opterećenjem kao na kopnu. Rezultat toga je da su djeca okretnija, preciznija i ujednačenije izvode pokrete”, objašnjava Zulumović.
Važno je istaknuti kako zbog poboljšanja koordinacije pokreta, fleksibilnosti, izdržljivosti i mišićne snage, djeca imaju kvalitetne preduvjete za bavljenje bilo kojim sportom. Učenje plivanja ima značajan pozitivan utjecaj i na psihičke karakteristike djece. Oni koji su imali strah od vode, gube ga i postaju općenito sigurniji u sebe i svoje sposobnosti, a oni koji su prehrabri, nauče kontrolirati svoje pokrete i postaju svjesniji eventualnih opasnosti. Djeca se navikavaju na rad u grupi te rad i disciplinu općenito. Postaju uporniji, borbeniji, sa snažnom snagom volje i vjerom u sebe. Sve navedene značajke utjecaja plivanja na djecu dovode do zaključaka kako one vrlo povoljno utječu na cjelokupan rast i razvoj djeteta. Znanje plivanja može biti početna stepenica za zdrav, kvalitetniji život i pridonosi napretku u kasnije odabranom sportu.
„Klub se snažno zalaže za inkluziju trenirajući zajedno djecu s poteškoćama i invaliditetom u istoj grupi sa zdravom djecom, a dokazano je da ovakav način rada potiče empatiju i omogućava socijalizaciju”, izdvaja Marina.
Svaki sport ili klub ima svoj glavni cilj, pa tako i PK Cibalae.
„Glavni cilj u provođenju plivačkih programa je podizanje kvalitete života djece, odraslih i osoba s invaliditetom u smislu poboljšanja zdravlja i integracije u zajednicu kroz sport i druženje te pružanje podrške njihovim obiteljima kroz edukaciju i uključivanje u proces rehabilitacije”, govori profesorica kineziologije.
Poznato je da sport snažno doprinosi socijalizaciji osoba s invaliditetom na dva načina. S jedne strane mijenja stav i mišljenje društvene zajednice o osobama s invaliditetom, a s druge strane mijenja stav i mišljenje osoba s invaliditetom prema samima sebi. Promjena stava zajednice je bitna i nužna kako bi se smanjila stigma i diskriminacija prema osobama s invaliditetom. Sport mijenja percepciju društva prema osobama s invaliditetom jer usmjerava pažnju na njihove potencijale, odnosno na ono što mogu učiniti, a ne na ono što nisu u mogućnosti. Osim toga, u centru pozornosti nije više invalidnost neke osobe, već sama osoba. Sve ovo u konačnici dovodi do smanjenja isključenosti osoba s invaliditetom iz društva i povećanja integracije u svakodnevni život zajednice, i to ne samo za dobrobit osoba s invaliditetom, već i same zajednice.
Možemo ponosno reći kako klub ima i dvoje reprezentativaca, Tonija Šimunića i Ana Mariju Kovač koji su tijekom ove godine četiri puta sudjelovali u pripremama s mladom reprezentacijom.
„Plivački klub Cibalae Vinkovci ima izvrsne rezultate na natjecanjima za osobe s invaliditetom. Tijekom 2021. godine sudjelovali smo na 6 natjecanja i ostvarili izvrsne rezultate, naša najtrofejnija plivačica je Ana Marija Kovač te joj je Plivački savez Vukovarsko-srijemske županije dodijelio nagradu za najbolju plivačicu u VSŽ u kategoriji osoba s invaliditetom za 2020. godinu”, izjavila je Marina Zulumović.
Osim nagrade županije, Kovač je dobila i nagradu Općine Nuštar za vrhunska dostignuća u plivanju, a tu je i jedna hvalevrijedno ostvarenje.
„Izbornik Hrvatske paraplivačke reprezentacije, gosp. Igor Berislavić, obavijestio nas je da je HPPS za 2022. godinu dobio dva mjesta za fizičku klasifikaciju i po prvi put jedno mjesto za intelektualnu klasifikaciju na koju će uputiti Ana Mariju Kovač, na što smo posebno ponosni”, naglašava osnivačica kluba.
Planovi za 2022. godinu su da se djecu članove kluba, koja nisu sudjelovala na natjecanjima, odvede na dvodnevni izlet u Orahovicu gdje će ih dočekati raznovrsni programi, a samo putovanje bit će financirano donacijama, a u planu su svakako i paraplivačka natjecanja koja će se održavati diljem Hrvatske, no broj nastupa ovisit će o financijama.
„Poboljšanjem financijskih mogućnosti kluba, imali bismo bolje rezultate i uspješniji rad našeg kluba”, ističe Marina Zulumović.
Plivački kluba Cibalae je jedna lijepa priča našega grada koju treba podržati i nadamo se kako će klub uspjeti realizirati zacrtano u 2022. godini, ali i u svakoj narednoj koja je pred nama.