Kad se dječja radoznalost i roditeljska podrška spoje, nastane nešto posebno. Upravo se to dogodilo u obitelji Kosmat u Vinkovcima, gdje su sedmogodišnji Josip i njegova mama Kristina zajedničkim snagama stvorili slikovnicu „Svemir od A do Ž”.
Od četvrte godine Josip s divljenjem proučava svemir. Planeti, zvijezde, crne rupe – ništa mu nije strano. „Zato jer volim svemir”, kaže kroz osmijeh. Ljubav prema svemiru najprije se odrazila na mnoštvu crteža koje je neumorno stvarao.
„Najljepši mi je J kao Jupiter”, ističe, objašnjavajući kako ga fascinira Velika crvena pjega, golema oluja dvostruko veća od Zemlje.
Mama Kristina, po struci psihologinja i velika ljubiteljica slikovnica, gledala je kako se sinovljeva strast pretače u crteže i poželjela sačuvati te trenutke djetinjstva.
„Josip je imao puno crteža vezanih za svemir, pa sam htjela da ih sačuvamo za uspomenu. Tako smo došli na ideju da napravimo slikovnicu”, prisjeća se.
Nastanak slikovnice bio je obiteljski projekt. Najprije je Josip nacrtao abecedu, slovo po slovo, svako popraćeno odgovarajućom svemirskom ilustracijom. „A kao Astronaut”, objašnjava, dok listamo stranice ispunjene njegovim veselim crtežima. Tako su nastale slike koje na poseban način prikazuju svemirske pojave, a svaka od njih nosi dio Josipove mašte i znanja.
Različite likovne tehnike unijele su dodatnu dinamiku u slikovnicu. Od flomastera i bojica do akvarela i kolaža – sve je pronašlo svoje mjesto među koricama. Posebno zanimljiv detalj je linorez jabuke, koji simbolizira gravitaciju.
„Jabuka je pala na čovjeka koji je izmislio gravitaciju”, kaže Josip misleći na Newtona. Ta priča mu je bila posebno zanimljiva jer spaja znanost i svakodnevni život.
Proces nastanka slikovnice trajao je više od godinu dana. Od prvih crteža do tiska prošlo je puno razgovora, promišljanja i kreativnog rada.
„Otisnuli smo je u tiskari Zebra u Vinkovcima, a tiskali smo samo 30 primjeraka”, kaže Kristina.
Slikovnica je sada dostupna u Gradskoj knjižnici i čitaonici u Vinkovcima, Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu te u školskoj knjižnici OŠ „Antun Gustav Matoš”, gdje Kristina radi. Iako je tiskana u maloj naknadi, njezina vrijednost je velika jer nosi posebnu priču o dječjoj znatiželji i ljubavi prema učenju.
Obitelj i prijatelji oduševljeni su slikovnicom, a pohvale su stigle i od Josipovih nastavnika. Učitelj geografije provjerio je sadržaj, dok je lektorica, nekadašnja školska knjižničarka, pomogla u jezičnom dotjerivanju. Josip ne staje samo na svemiru. On je i vrsni matematičar, državni prvak u ALOHA matematici.
„Pehar sam osvojio u Samoboru”, govori, a njegova radost odaje koliko uživa u učenju i istraživanju.
Želja za znanjem ovog sedmogodišnjaka iz dana u dan raste, a roditelji ga u tome podržavaju, potičući ga da istražuje, crta i piše o svemu što ga znamo. Ova slikovnica nije samo knjiga, to je priča o dječjoj radoznalosti, roditeljskoj podršci i obiteljskoj ljubavi.