15 C
Vinkovci
Petak, 3. svibnja 2024.

Svjetski je dan mentalnog zdravlja: Djeca su sve spremnija tražiti pomoć

Više od autora

- vl promo-
Josipa Haluška
Josipa Haluška
josipa.haluska@novosti.hr

Svake godine 10. listopada obilježava se Svjetski dan mentalnog zdravlja s ciljem podsjećanja na važnost ulaganja u sustav podrške mentalnom zdravlju i njegovo promicanje te destigmatizaciju osoba narušenog mentalnog zdravlja.

Diljem svijeta danas se stoga provode brojne javno-zdravstvene i promidžbeno-edukativne kampanje pod zajedničkim sloganom „Mentalno zdravlje kao globalni prioritet”. Izuzetak nije ni Vukovarsko-srijemska županija. Ovaj dan danas je, u organizaciji županijskog Povjerenstva za suzbijanje zlouporabe opojnih droga i drugih ovisnosti, obilježen u Vinkovcima pod posebnim sloganom „Ostani svoj – to je uspjeh tvoj”.

Predavanja, prezentacije i kviz okupili su oko 200 osnovnoškolaca, učenika petih razreda Cvelferije, odnosno škola iz Bošnjaka, Babine Grede, Cerne, Gunje, Gradišta, Posavskih Podgajaca, Račinovaca, Soljana, Štitara i Vrbanje.

„Mentalno zdravlje posebno je važno u ovim vremenima pandemije te međunarodnih ratnih sukoba koji utječu na globalnu sliku svijeta i duboko mijenjaju našu svakodnevicu. Kao i svake godine, naša županija uključila se u obilježavanje raznim aktivnostima kroz koje želimo učenike upoznati sa zdravim načinom života”, poručio je Mario Adamović, v.d. pročelnika Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Vukovarsko-srijemske županije.

Uvod u sve aktivnosti bilo je predavanje vinkovačke psihologinje Ive Jularić koja je djeci predstavila mentalno zdravlje općenito. Kako kaže, tema je to o kojoj valja više govoriti budući da se radi o sve aktualnijem problemu.


„Mentalno zdravlje jednako je važno kao i naše tjelesno i fizičko zdravlje. Kada nas nešto boli požalimo se drugome na bol i potražimo pomoć. Međutim, mentalno zdravlje je još uvijek stigmatizirano u našem društvu, iako, moram reći, vidi se napredak. Sve više djece prepoznaje da ima određene poteškoće i sve su spremnija tražiti pomoć što mislim da je jedna ohrabrujuća stvar”, napomenula je Jularić.

Ulaganje u sustav liječenja još uvijek je nedovoljno pa je ova psihologinja svojim predavanjem htjela djeci pokazati kako prepoznati kada njihovo stanje postaje problem te kada se i komu obratiti za stručnu pomoć. Naravno, od izuzetne važnosti je i sama prevencija.

„Današnja djeca imaju jednake potrebe kao što su imala djeca i prije. Nisu se toliko promijenila djeca nego okolnosti u kojima živimo i oni svoje potrebe zadovoljavaju na druge načine. Mislim da ne bi bilo dobro razmišljati kako je loše današnje okruženje i to što su djeca više uključena u medije i tehnologiju, nego tu činjenicu iskoristiti za dobrobit našega društva i pomoću njih doći do što većeg broja djece kako bismo im pomogli”, poručila je i dodala kako smo danas izloženi lažnoj slici o tuđim životima gdje smo skloni dijeliti ono što je lijepo, ali ne dijelimo tužne stvari ili nešto što nas muči. Nesvjesno, ali i to utječe na nas.

Prvo mjesto kojemu se djeca koja imaju problema s mentalnim zdravljem mogu obratiti su, podsjeća, svakako roditelji ili prijatelji, a potom i nastavnici, psiholozi ili pedagozi koji će ih onda usmjeriti na mjesto gdje mogu dobiti pomoć. Tu veliku ulogu imaju i liječnici obiteljske medicine i pedijatri, zaključila je Jularić.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno