Brašno, sol i voda glavni su sastojci jedinog vinkovačkog tijesta, Viksi tijesta. Domaća proizvodnja kora „po starinski” obiteljsku tvrtku živom drži već 30 godina pa danas gotovo da i nema slavonske kuće koja svoje goste nije počastila nekim od njihovih proizvoda. Barem jednom.
„Znaš li gdje se ručno vuku kore, Vinkovci su grad gdje ih je more”, pjeva Tamburaški sastav Diversa potvrđujući jedinstvenu vinkovačku priču koja već tri desetljeća na sve stolove u Hrvatskoj donosi rado viđene goste – pite, štrudle, savijače ili bučnice. Svatko tko je sam probao ručno vučene kore zna da je to pravi izazov, zato obiteljska tvrtka Viksi iz grada na Bosutu cijeli proces čini lakšim i bržim. Od 1992. godine rade proizvode bez konzervansa i aditiva i upravo zbog činjenice da nude u potpunosti domaće proizvode postali su omiljeni u mnogim kućanstvima.
Danijela Serenčeš posao je preuzela od oca nakon njegova umirovljenja i kaže da je to za nju bio logičan korak. Danas Viksi zapošljava 15 djelatnika čije vrijedne ruke rade listove za pite, kore za krempite, mlince i još štošta drugo. Sirovine za izradu svojih proizvoda uzimaju od lokalnih dobavljača pa tako primjerice jaja za njihove mlince stižu od obližnjeg proizvođača koji ima niskopodni uzgoj.
Ne čudi stoga što su uspjeli osigurati i utvrditi glas koji se daleko čuje, čak i do Slovenije. “Moja ideja je bila da sve radimo što prirodnije i da znamo što jedemo. Viksi proizvodi su apsolutno bez konzervansa i aditiva”, rekla je Danijela otkrivajući i da je proizvodnja u najvećem dijelu još uvijek ručna. Upravo zato se za listove za štrudle i savijače koje dolaze iz Viksi kaže da su kao bakine. Sve je “po starinski”, uz modernizaciju samo jednog koraka koji su uveli prije tri godine.
“Do tada smo radili na velikim stolovima od šest kvadrata prekrivenih platnima. Naše zaposlenice su rukama razvlačile tijesto i obilazile oko stolova. Da bismo smanjili opterećenje i broj sati koje provode na nogama, uveli smo trake koje kruže i beskonačno se vrte tako da ne moraju više obilaziti stolove. No, tijesto za kore za savijače se još uvijek razvlači ručno, do prozirnosti”, pojašnjava Serenčeš. Tijesto za savijače razvlače preko platna od prehrambenog pamuka, zatim prelazi preko valjka koji je zagrijan na 330 stupnjeva i na njemu se zadržava 20-30 sekundi, pri čemu zadrži određenu količinu vlage. I upravo u tome leži tajna zbog čega tijesto ostaje jako elastično. “Toliko je elastično da ga možete zgužvati, a ono će ostati bez ijedne rupice kada ga ponovno razvučete”, dodala je.
Viksi listovi za savijače su najvećim dijelom pečeni, a ne sušeni. Strojno rađeni listovi se suše i zato pucaju. Serenčeš napominje i kako se strojnom proizvodnjom dobije potpuno drugačiji proizvod od onoga koji nastane ručno. Strojna proizvodnja ne ide bez aditiva, dok proizvodni procesi Viksi zahtijevaju više pozornosti, truda i angažmana, ali su zato i prirodniji. „Nazovu me tako ponekad ljudi i s oduševljenjem kažu da su njihove majke ili bake sretne, jer ne moraju same više razvlačiti tijesto“, zaključila je Danijela.
Osim u trgovačkim lancima Spar, Plodine, Konzum i Boso, Viksi proizvode možete pronaći i u njihovoj trgovini na tržnici te u PIK-ovoj trgovini na silosu.