Policijski službenici Policijske uprave vukovarsko-srijemske dovršili su kriminalističko istraživanje nad 29-godišnjakom zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela “Neovlaštena proizvodnja i promet drogama”.
“Temeljem naloga Županijskog suda u Vukovaru policija je 14. srpnja provela pretragu dvorišta obiteljske kuće u Borovu gdje prebiva 29-godišnjak te smo pronašli 16 stabljika marihuane visine od 110 do 280 centimetara, a daljnjom pretragom prostorija iste te kuće pronašli smo jedan pištolj kalibra 7.65 milimetara s 27 komada streljiva za taj pištolj”, javljaju iz policije.
Policija je uz zapisnike i potvrde o privremenom oduzimanju predmeta oduzela marihuanu, pištolj te streljivo. Osumnjičeni je uz kaznenu prijavu predan policijskom pritvorskom nadzorniku PU vukovarsko-srijemske, dok će, zbog sumnje u počinjenje prekršaja iz Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana, 29-godišnjak dobiti optužni prijedlog, koji će biti proslijeđen nadležnom sudu. Iz policije javljaju i kako je u večernjim satima 14. srpnja, na štali u ulici Vase Đurđevića u Bršadinu, izbio požar. Protupožarni inspektor je u suradnji s policijskim službenicima, nakon što je požar ugašen i lokaliziran, proveo očevid gdje je utvrđeno kako je u zadnjem dijelu dvorišta zapaljen papir te je došlo do jačanja i daljnjeg širenja požara, uslijed čega je izgorjela štala. Požar su ugasili pripadnici JVP Vukovar i DVD u Boboti. Nastala je materijalna šteta u iznosu od nekoliko tisuća kuna, prilikom požara nije bilo ozlijeđenih osoba i nije bilo drugih opasnosti ugrožavanja života i imovine.
“Planiranjem i ponašanjem smanjujemo mogućnost dovođenja u opasnost života i imovine opće opasnom radnjom ili sredstvom, ovog puta nekontroliranim širenjem požara. Podsjećamo građane da prilikom spaljivanja biljnog otpada na otvorenim prostorima, šumama i poljoprivrednim površinama, posebnu pozornost obrate pri rukovanju vatrom ili lakozapaljivim predmetima. Takvi se požari, ukoliko nisu strogo kontrolirani, zbog nedovoljne pozornosti mogu proširiti na šume, stambene i gospodarske objekte, a ujedno i ugroziti ljudske živote. Dolaskom toplijih i sunčanijih dana počinje sezona radova na poljoprivrednim površinama, okućnicama i vrtovima, a samim time započinje i spaljivanje korova, suhe trave i niskog raslinja čime se povećava opasnost od nekontroliranog širenja požara na otvorenom”, upozoravaju.
Napominju i kako je spaljivanje korova dozvoljeno do 1. svibnja te kako je temeljem Zakona o zaštiti od požara, za fizičku osobu koja izazove požar, propisana novčana kazna od 15.000 do 150.000 kuna ili kazna zatvora do 60 dana. Istim je Zakonom propisano kako će osoba koja izazove požar iz nehaja, što je najčešći slučaj kod požara otvorenih prostora, biti kažnjena za prekršaj novčanom kaznom od 2.000 do 15.000 tisuća kuna. Istim je zakonom propisana i novčana kazna u iznosu od 1000 do 15.000 kuna za prekršaj fizičke osobe koja ne prijavi nastanak požara i ne dostavi sve informacije o požaru.