Svjetski je dan hrane, a kako saznajemo, iz hrvatskih kućanstava godišnje bacimo više od 86 tona ostataka od hrane koji su mogli biti prenamijenjeni ili pojedeni. Pojedinačno, to je oko 22 kilograma jestive hrane godišnje po stanovniku, navedeno je u istraživanju Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja Republike Hrvatske.
Naime, prema posljednjim objavljenim rezultatima, otpad od hrane iz kućanstava najčešće se baca u miješani komunalni otpad nakon čega slijede odlaganja u komposter te bacanje u biootpad. Dvije trećine kućanstava kupuje hranu jednom ili dvaput tjedno, a svakodnevno to čini 22 % kućanstava, a jednom do dvaput mjesečno 11 %.
U istraživanju je navedeno kako se u kućanstvima u Hrvatskoj godišnje baci 53,6 kilograma po stanovniku. Gledajući prema geografskom području, najviše hrane po stanovniku godišnje se baca u Istri, Primorju i Gorskom Kotaru (61,1 kg) te u Dalmaciji (57 kg) dok je kod nas u Slavoniji 50,6 kg, što znači da najmanje bacamo hranu. Količina bačene hrane ovisi o broju članova i očekivano je veća što je više ukućana. S druge strane, kada se gleda količina prema članu kućanstva, količina bačene hrane po članu kućanstva opada s porastom broja ukućana. Tako jednočlana kućanstva stvaraju po osobi najviše otpada. S obzirom na prihode kućanstva, ona s nižim prihodima u prosjeku bacaju manje količine hrane od onih s višim.
Međutim, kada se gleda bacanje hrane po članu kućanstva korelacija je obrnuta: najviše hrane bacaju oni s najnižim prihodima. Navedeno se može objasniti time da najniže prihode u pravilu imaju kućanstva s manjim brojem članova. Oni koji imaju vrt, okućnicu, kućne ljubimce, domaće životinje i/ili provode kućno kompostiranje, u prosjeku bacaju manje hrane nego ona koja nemaju.
Dodatno, istraživanje pokazuje kako se po masi u kućanstvima najviše baca meso. Kako biste smanjili otpad od hrane, savjetuju planiranje jelovnika i kupovinu u skladu s njim. Važno je razumjeti razliku „upotrijebiti do” i „najbolje upotrijebiti do”, zatim zamrznite višak obroka i podijelite višak, uzgojite sami, provjerite zalihu prije odlaska u kupnju i rotirajte namirnice.
Pitali smo i naše Vinkovčane koliko oni bacaju hranu, a evo što su odgovorili:
Ljiljana
“Ako ne pojedemo mi, pojedu životinje. Sve iskoristimo. Imam kokoške, psa i mačku. Kruh koji ostane osušim, a kokoške ga iskljucaju”
Ljuba
“Sve što skuham, to i iskoristim. Kruh sušim i onda pretvaram u prezle, tako da zapravo skoro nikad nema bacanja”
Marko
“Mi ne bacamo hranu, posebice one glavne namirnice, kao što je primjerice kruh. Bacamo samo ono što baš moramo”