Ulazimo u razdoblje godine kada bi broj zaraženih korona virusom i prirodno trebao padati, ako uz to uzmemo u obzir i činjenicu da je sve više ljudi dobilo i dvije doze cjepiva, onda je za nadati se kako su pred nama bolji dani.
“Brojevi su počeli padati, no nema popuštanja. Treba biti maksimalno odgovoran. Svatko od nas ima ulogu u tom procesu u spašavanju života. Drago mi je što smo počeli u Dubrovniku s cijepljenjem turističkih djelatnika. Prošlog vikenda samo razgovarali s Stožerom, te smo zatražili od ministra zdravstva dinamičan plan”, poručio je primjer Andrej Plenković komentirajući trenutno epidemiološko stanje u zemlji.
Apelirao je ponovo u ime Vlade da se građani cijepe, posebno građani starije dobi. Naglasio je i kako je s novim dozama Pfizera u Hrvatsku stiglo milijun doza cjepiva, a u narednih dva mjeseca će, zahvaljujući Vladinom angažmanu, doći više od 3,2 milijuna doza.
“Sada je na cijelom zdravstvenom sustavu u koordinaciji ministra Beroša da se procjepljivanje maksimalno mobilizira i intenzivira i da na taj način osiguramo zdravstvenu zaštitu građana”, dodao je Plenković.
Napomenuo je i kako je ministar Beroš dobio zadatak da popravi tehničke detalje koji se tiču kompjutorskoga programa odnosno platforme, istaknuvši da je sada važno da se procijepi što veći broj ljudi.
“Ministar Beroš je dobio vrlo precizan i jasan zadatak nakon našeg sastanka, Hrvatskoj je osigurano dovoljno doza cjepiva Pfizer i svi koji žele moći će se cijepiti”, zaključio je premijer.
Ministar Vili Beroš istaknuo je pak kako je više od 51 posto stanovništva od 75 godina cijepljen barem s jednom dozom. Također, naglasio je kako je bolničkim ustanovama dostavljen dopis u kojem se navodi da se dopusti posjet pacijentima uz poštivanje epidemioloških mjera.
“Pritisak na bolnički sustavu ne jenjeva, ali organizacijski se uspijevamo za sve pobrinuti”, rekao je Beroš.
A zanimljive vijesti stižu iz Engleske. Naime, prema istraživanju engleske Agencije za javno zdravstvo, samo jedna doza Pfizerova ili AstraZenecina cjepiva može smanjiti prijenos koronavirusa za gotovo 50 posto unutar istoga kućanstva, gdje je rizik od zaraze vrlo visok. Istraživanje pokazuje i da je kod osoba koje se zaraze virusom tri tjedna nakon primanja prve doze Pfizerova ili AstraZenecina cjepiva vjerojatnost prijenosa zaraze na članove istog kućanstva od 38 do 49 posto manja u odnosu prema onima koji nisu cijepljeni. Ova je razina zaštite zamijećena otprilike četrnaestog dana nakon cijepljenja i slična je bez obzira na dob cijepljene osobe ili članova kućanstva. Također, prva doza cjepiva istodobno sprječava mogućnost razvoja simptomatskog oblika bolesti u cijepljenih osoba. Naime, u roku od četiri tjedna nakon primanja prve doze bilo kojeg cjepiva taj se rizik smanjuje za 60 do 65 posto.