Poljoprivredno šumarska škola Vinkovci je od 31. svibnja do 3. lipnja bila domaćin u aktivnosti učenja, poučavanja i osposobljavanja u trogodišnjem Erasmus+ projektu F.A.R.M.E.R (Future agriculture requires motivation, education and retainment) uz financijsku potporu Europske unije u ukupnom iznosu od čak 254.752,00 eura.
Koordinator projekta je Danska, a u ovoj aktivnosti je osim nastavnika škole sudjelovalo i 20 nastavnika i stručnjaka u poljoprivredi iz partnerskih ustanova iz Belgije, Danske, Finske, Francuske, Italije, Srbije i Španjolske.
Cilj ovoga projekta je, kako nam je rekla koordinatorica Rejhana Nuhanović Tadijan, kroz razmjenu iskustava organizacija sličnoga profila primijeniti suvremene metode poučavanja relevantne za poljoprivrednike budućnosti s posebnim fokusom na razvoj sadržaja i metoda poučavanja za održivi razvoj i potrebe poljoprivrednika u budućnosti. Uz to, istaknuta je i važnost obrazovanja za poljoprivredna zanimanja i povećala privlačnost takvog obrazovanja.
Tema ovoga sastanka bila je mapiranje postojećih vještina stečenih tijekom obrazovanja u poljoprivredi s ciljem utvrđivanje onih vještina i kompetencija koje će poljoprivrednicima biti potrebne u budućnosti i koje su tražene na tržištu rada.
Održani su radni sastanci gdje su svi partneri prikazali situacije u svojim državama i rezultate istraživanja koja su proveli s nastavnicima, učenicima i poljoprivrednicima, a osim toga održan je i okrugli stol kojem su prisustvovali pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i društvene djelatnosti Jadranka Mustapić-Karlić, prodekanica Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek Andrijana Rebekić te mladi poljoprivrednik, direktor Agrope Mislav Pažur.
Tijekom konstruktivne diskusije partneri su saznali mnoge korisne informacije o načinu obrazovanja u poljoprivredi u Hrvatskoj, posebice u našoj regiji, i izazovima s kojima se susrećemo, uspoređivali ih sa stanjem u drugim europskim državama, te zajednički davali prijedloge kako što učinkovitije potaknuti pozitivne promjene.
Osim sastanaka u školi, partneri su posjetili i Srednju školu Ilok i Iločke podrume te upoznali način uzgoja crna slavonske svinje u Starim Mikanovcima. Saznali su sve o proizvodima koje učenici izrađuju u sklopu učeničke zadruge „Agro“, o načinu provođenja praktične nastave i inovacijama koje se uvode u rad škole kao Regionalnog centra kompetentnosti, ali i upoznali se s poviješću našega grada.
Sljedeći je sastanak u Finskoj od 13. – 16. lipnja, a do kraja projekta očekuje se primjena konkretnih metoda i sadržaja koje će se primjenjivati u obrazovanju budućih mladih poljoprivrednika kako bi mogli biti ukorak s izazovima suvremene poljoprivrede i potreba tržišta rada.