Dok radi s epruvetama, inženjerka kemije Edita Fogl čini se dobro se zabavlja, ne skrivajući strast prema poslu. U novootvorenom laboratoriju za analizu tla u Vinkovcima ispituje prisutnost fosfora u tlu.
“Ovdje se određuje koncentracija fosfora po Olsenu, znači specifična metoda ekstrakcije fosfora s natrijevim hidrogenkarbonatom. Napravila sam ekstrakciju, profiltrirali smo uzorke, uzeli dio u epruvetu, i s ovim reagensom za bojanje fosfor ćemo obojiti u plavo. Onda ćemo napraviti mjerenje na spektrofotometru i dobit ćemo rezultat koncentracije fosfora u tlu”, s lakoćom pojašnjava postupak kako bismo ju bez problema razumjeli u jedinom i prvom u županiji, od Ministarstva poljoprivrede ovlaštenom, laboratoriju za analizu tla.
TRIN laboratorij lociran je u Hrvatinićevoj ulici između Plodina i nekadašnjeg Poljostroja. Privatnu poslovnu ideju potpisuju dvije dame i Mario Došen, po struci ekonomist, a svi s dugogodišnjim konzultantskim iskustvom u poljoprivredi.
“Do sada se to obavljalo najčešće u Osijeku ili dalje. Mi smo uspostavili laboratorij u Vinkovcima prije dvije i pol godine od čega je zadnjih godinu i pol dana bilo samo ishođenje ovlaštenja, što je završeno prije otprilike dva tjedna”, odahnuli su.
Investicija koja se približila iznosu od 300 000 eura, što vlastitih sredstava tvrtke što kreditnog zaduženja, iziskivala je, priča, puno napora s obzirom na to da je uz brojnu papirologiju jedan od uvjeta za ovlaštenje bilo i zapošljavanje osobe koja ima pet ili više godina iskustva rada u laboratoriju, a ovdje je na tržištu rada nije bilo. Tada se dogodila Edita s početka priče, rođena Vinkovčanka koja je na Mariov poziv osječki laboratorij, ali i privatni život zamijenila novim izazovom.
“Prvi rezultat je da smo jedan dio vinkovačke ekipe vratili u grad nakon puno godina”, sa smiješkom će Došen.
“Kako nakon fakulteta u Zagrebu kod kuće nisam našla posao, preselila sam se u Osijek i živjela tamo 20 godina. Baš ovakva jedna ideja inspirirala me da se vratim i pomognem Mariu osposobiti laboratorij. No, najveća motivacija je spoznaja da ima jako puno studenta Vinkovčana u Zagrebu i Osijeku na studiju kemije”, priča specijalistica ekoinženjerstva kojoj je želja u novom labosu prenositi znanja na mlade pa smo svi na dobitku.
Zašto je ratarima nužna provjera kakvoće tla?
Vizijom, znanjem, ali ponajprije upornošću i entuzijazmom vinkovačkih TRIN-ovaca, domaći poljoprivrednici više ne moraju ići izvan županije koja danas broji blizu 7 000 OPG-a na oko 140 000 hektara obradive površine. Na svakoj čestici većoj od hektara i upisanoj u Upisnik obvezni su jednom u četiri godine analizirati tlo. Nadalje, odnosi se to i na sve u sustavu poticaja koji gnoje stajskim gnojem te ga uskoro iznose na njivu, ali i one koji u današnje vrijeme racionalno razmišljaju s obzirom na ogromno poskupljenje umjetnih gnojiva, kaže direktor. ”Dijelu poljoprivrednika osim obveze važna je kakvoća tla kako bi procijenili koliko kupiti gnojiva za iduću godinu. Ostane li suvišak fosfora u tlu nakon prethodne biljke, dodaje se puno manje nego je bio običaj. Prošla su vremena kada smo bacali 150 kg nečega po hektaru. Tako ostvaruju uštede pa je dio krenuo raditi analizu u tu svrhu”, primjećuje.
O reakcijama poljoprivrednika najbolje govore komentari na njihovoj društvenoj mreži pa i uzorci pristižu redovito od prvog dana ovlaštenja.
“Osnovno pravilo je da se uzorak tla uzima s čestice ako zadnjih mjesec i pol do dva nije tretirano umjetnim gnojivom. Najčešće se to radi iza žetve, krajem lipnja, početkom srpnja do prosinca”, pojašnjava Došen.
Procedura je jednostavna, poziv ili mail uz izbor između dvije mogućnosti.
“Jedna je da sami uzmu uzorak i donesu ga što je sada puno lakše nego prije. Druga je da umjesto njih to odradi tvrtka s kojom smo potpisali ugovor. Kada se donese, suši se i melje u puderasti prah te odradi analiza nakon koje mailom šaljemo rezultat za što je potrebno oko tjedan dana”, zaključuje uz dodatak kako su cjenovno manje više slični drugim laboratorijima.