Danas su u Etnološkom odijelu Gradskog muzeja Vinkovci otvorene vitrine rusinskih tradicijskih predmeta. Tako su izloženi predmeti koji pokazuju kulturu ove nacionalne manjine, a u planu je otvaranje vitrina i za druge manjine.
„U muzeju ima više predmeta, samo su neki izloženi, a nadam se kako će u budućnosti biti više toga izloženo. Najstariji je stolnjak, koji je star oko 150 godina. U ono doba nije bilo trgovina kako bi si ljudi kupovali ručnik, krpe za brisanje suđa, to su sve naše prabake i bake izrađivale. Čak je i moja majka sudjelovala u tome, imala sam devet godina kada je ona tkala. Jako mi puno znači što su predmeti ovdje u muzeju, time se cijeni svaka osoba i narodnost”, rekla je Melanija Pap, predsjednica Kulturnog društva Rusina u Vinkovcima.
Broj Rusina u našem gradu u konstantnom je padu. Prije Domovinskog rata ovdje je živjelo 115 pripadnika ove nacionalne manjine, a danas ih je 70-ak. Nažalost, sve više mladih nije zainteresirano za očuvanje tradicije, a upravo za to ovakve izložbe i služe.
„Cilj ove suradnje je pokazivanje naših manjina koje su potpuno nezastupljene i nevidljive u našem gradu. To je velika šteta jer je naš grad srednjoeuropski grad kojeg su izgradili Nijemci, Mađari, Austrijanci, Židovi i mnogi drugi. Njihov utjecaj je najširi, a s Rusinima smo započeli sasvim slučajno, no na tome neće stati. Surađujemo s nekoliko drugih grupa i ovo je početak prikazivanja naših manjina”, istaknula je Mia Sidorov, kustosica u vinkovačkom muzeju.
Kako bi posjetitelji mogli vidjeti o kojoj se manjini radi, bit će naznačeno da su u vitrinama rusinski predmeti, a a najbitnije je, govori Sidorov, da moramo znati da nismo svi isti te da upoznamo sve kulture koje obogaćuju ljepotu naše države.
„Mladi su imali studijsko putovanje u Budimpeštu, a tamo su shvatili koliko je lijepo vidjeti nošnje i predmete manjina koji žive na tom prostoru. To se idealno poklopilo s razmišljanjem naše kustosice Mije Sidorov. Ovim putem želim pozvati sve druge manjine iz grada i kraja da se jave, naš prostor je jako velik, izložene su brojne nošnje, ali cilj nam je koliko su svi narodi utjecali jedni na druge, a to je lakše prikazati kada imate originalne primjerke različitih nošnji”, zaključuje Hrvoje Vulić, ravnatelj Gradskog muzeja Vinkovci.