23 C
Vinkovci
Srijeda, 1. svibnja 2024.

U Vuki “upecan” jedan od “darova s neba” 1991. za vukovarsku bolnicu

Više od autora

- vl promo-
Aneta Pšihistal
Aneta Pšihistal
aneta.psihistal@novosti.hr

Vrijedno povijesno blago, rijetki materijalni ostaci koji svjedoče o pomoći koja je 1991. godine u opkoljeni Vukovar stizala iz zraka, nedavno su sasvim slučajno izašli na svjetlo dana. Riječ je o ostacima padobrana i dijela sadržaja koji se nalazio u sanduku koji su iz aviona bacili pripadnici Samostalnog zrakoplovnog voda Osijek.
Do ovoga nevjerojatnog nalaza, nakon gotovo 30 godina od kako je sanduk s medicinskom pomoći pao u rijeku Vuku na području Lušca, došlo je posve slučajno nakon što je još jedna skupina vukovarskih osnovnoškolaca došla na predavanje o obrani Vukovara u Domovinskom ratu, koje se za učenike osmog razreda redovito održava u okviru programa Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar. Gledajući 3D animaciju leta i dostave pomoći iz aviona gradu u neprijateljskom okruženju 1991. godine, jedan od učenika ugledao je padobran koji je “upecao” u Vuki te je nakon predavanja, koja drže profesori povijesti i bivši vukovarski branitelji, predavače Marina Ivankovića i Franju Čanakija, odveo do mjesta na kojemu je u plićaku ostavio padobran.
“Djelatnici naše ustanove ostali su nemalo iznenađeni vidjevši da se doista radi o originalnom padobranu i medicinskim sredstvima, lijekovima i mediniskom priboru, penicilinu, braunilama, antisepticima, no sanduka, nažalost nije bilo”, rekao nam je Krunoslav Šeremet, ravnatelj Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar.
Padobran je pažljivo izvučen, a sadržaj sanduka prikupljen te je sve odneseno u Memorijalni centar. Najprije se pristupilo čišćenju, saniranju, razvrstavanju, a nakon što stručne službe odrade sve potrebne radnje, pronađeni predmeti bit će dio izložbenog postava.
“Iako su vremenski i atmosferski uvjeti učinili svoje pa su pronađeni predmeti u prilično lošem stanju, zapravo je nevjerojatno da su uopće ostali sačuvani nakon gotovo 30 godina u takvom okruženju, a mi ćemo ih ponosno izložiti u našem postavu gdje će biti svjedok vremena, podsjetnik na snalažljivost i požrtvovnost hrvatskih branitelja i u spomen na sve one koji su se za našu slobodu žrtvovali”, ističe Krunoslav Šeremet.
Pronalazak jednog od “darova s neba”, kako je medicinsku pomoć kada je do njih došla nazvala ravnateljica vukovarske bolnice dr. Vesna Bosanac, ravnodušnim nije ostavila ni Željka Radoša, jednog od osnivača Samostalnog zrakoplovnog voda Osijek, glavnog logističara, operativca koji je osmišljavao kako će se sve odrađivati, koji se posebno angažirao na tome da u vukovarsku bolnicu stigne baš ona medicinska pomoć koja im je doista bila potrebna, te isto tako konstruktora avionskih bombi koje su bacane na neprijateljske ciljeve. Kada je riječ o medicinskoj pomoći za vukovarsku bolnicu iz aviona je izbačeno 12 takvih paketa.
“Naš cilj je otprilike i bio baciti taj paket na toj lokaciji na području Lušca, ali ne i to da on padne u vodu, u Staru Vuku. Tako da ga nitko nije našao, nismo ga našli mi, ali nisu ni oni pa sam s tim malo zadovoljniji. Prvi osjećaj bila je ljutnja što nije došlo našima kako je trebalo, a onda me sve vratilo u te godine. Kolege koji su letjeli u tom avionu, kojima sam javio, isto su ostali šokirani da je nakon toliko godina to ostalo sačuvano”, ističe Željko Radoš koji posjeduje i izvorni snimak pakiranja tih sanduka s medicinskom pomoći.
Recimo i to da je Željko Radoš jedini živući osnivač Samostalnog zrakoplovnog voda Osijek, osnovanoga u njegovom Đakovu, kako kaže, najstariji hrvatski zrakoplovac vezano uz stvaranje zrakoplovstva Republike Hrvatske. Sjećajući se tih herojskih dana posebno ističe i sjeća se svojih poginulih kolega, njih četvorice poginulih u jednoj posadi kod Otoka, pilota Marka Živkovića i Mirka Vukušića i padobranaca Rade Grive i Ante Plazibata te poginuloga u izviđačkom letenju motornim zmajem Stjepana Belijana.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno