Učenici Ekonomske i trgovačke škole Ivana Domca u redakciji Novosti: Pripreme za Erasmus+ u Portugalu

|

Redakciju Novosti 17. travnja posjetili su učenici Ekonomske i trgovačke škole Ivana Domca, koji se pripremaju za odlazak na stručnu praksu u Portugal u sklopu Erasmus+ projekta. U sklopu priprema sudjelovali su u radionici na Radio Vinkovcima, gdje su radili na razvoju komunikacijskih vještina važnih za rad u međunarodnom okruženju. Jasno izražavanje, aktivno slušanje i snalaženje u različitim komunikacijskim situacijama kompetencije su koje će im biti od velike koristi tijekom boravka u inozemstvu, ali i u daljnjoj karijeri.

U mobilnosti sudjeluje 16 učenika trećih razreda – četiri iz smjera trgovac i dvanaest ekonomista – dok dio aktivnosti provodi skupina od 12 učenika uključenih u projekt „Poslovne vještine za budućnost“, uz mentorstvo nastavnica Ivane Čorak, Davorke Marojević, Andrijane Hajduković i Danijele Andričević.

Stručna praksa održat će se od 10. do 24. svibnja 2026. godine u inozemnim tvrtkama, gdje će učenici raditi na poslovima za koje su se prethodno prijavili te pritom stjecati iskustvo u stvarnom radnom okruženju i dodatno razvijati svoje profesionalne vještine.

Nakon upoznavanja s radom redakcije i radijskog etera, podijelili su svoje dojmove i uzbuđenje zbog nadolazećeg iskustva.

Učenica trećeg B razreda, smjera ekonomist, Mila Gale, istaknula je kako joj je glavni motiv prijave bio odlazak u inozemstvo i upoznavanje nove kulture, ali i stručno usavršavanje.
„Želim naučiti kako zapravo funkcionira rad u tvrtki i kako se snaći za svoju budućnost“, rekla je.

Opisala je i proces prijave:
„Trebao se ispuniti natječaj, zatim smo išli na intervju na kojem smo morali govoriti na engleskom, predstaviti se i reći nešto o sebi. Gledale su se i ocjene.“

Njezin kolega Karlo Čengić dodao je kako su trenutno u fazi priprema:
„Sad smo se tek prijavili za radna mjesta i ispunjavamo aktivnosti koje su nam zadane. Ostalo ćemo vidjeti tamo“, rekao je.

Oboje su se prijavili za radno mjesto referenta marketinga i ističu važnost stjecanja praktičnog iskustva, uz očekivane izazove poput jezične barijere.

Učenica Antonela Martinković također će sudjelovati u projektu, a svoju odluku o prijavi objašnjava željom za putovanjem i učenjem kroz praksu.
„Odlučila sam se za Erasmus zbog Portugala jer mi je to lijepa država i želim iskoristiti priliku za putovanje i praksu“, rekla je.

Ona će raditi u području računovodstva, a kao najveći izazov vidi komunikaciju na stranom jeziku, dok se za iskustvo priprema s puno entuzijazma i željom za stjecanjem novih znanja.

Erasmus+ mobilnosti učenicima otvaraju vrata međunarodnog iskustva, stručnog usavršavanja i razvoja kompetencija koje će im biti dragocjene u budućoj karijeri.

Zadnje objave

Plinara istočne Slavonije d.o.o.

Besplatni broj za hitne intervencije
od 0 do 24h
0800 304 336