Danas je počeo novi bijeli štrajk sudaca kojem su se pridružili i državni odvjetnici. Udruga hrvatskih sudaca objavila je da je odaziv na mjere upozorenja sudaca veći od 80%, što je više nego u prvom ciklusu mjera, u svibnju 2023. U Vinkovcima pisali smo danas taj je odaziv 100%.
Ministarstvo pravosuđa i uprave, međutim, izašlo je s drugačijim podacima. Prema podacima iz eSpisa, navode, na prvi dan štrajka u organizaciji Udruge hrvatskih sudaca, odgođeno je tek 35% ročišta na svim hrvatskim sudovima, odnosno 741 od 2077.
“Ako uzmemo u obzir da je u „regularnim“ danima bez štrajka, prosjek dnevnih otkazivanja 13%, taj postotak je još i manji – tek dodatnih 22% potaknuto samim štrajkom. U slučaju da uistinu 80 posto hrvatskih sudaca danas štrajka, kako Udruga hrvatskih sudaca tvrdi, broj odgođenih ročišta bio bi veći. Zasigurno ne spadaju sva današnja zakazana ili održana ročišta pod hitna. Podsjećamo da su podaci iz eSpisa najrelevantniji za ocjenu rada sudova i sudaca prema Zakonu o sudovima i Sudskom poslovniku”, navodi se u priopćenju u kojemu stoji i kako Ministarstvo pozdravlja odluku sudaca diljem Hrvatske koji se danas u većini nisu odlučili za štrajk.
Kako ističu u Udruzi hrvatskih sudaca u sljedeća dva tjedna, do 2. veljače, odgađaju se sve radnje u prvostupanjskim i drugostupanjskim postupcima, osim u hitnim predmetima u kojima bi mogla nastupiti nenadoknadiva šteta. Za vrijeme trajanja mjera upozorenja svi suci bit će na radnom mjestu i obavljati ostale poslove u okviru svoje sudačke dužnosti cijelo radno vrijeme.
Ono što se traži je ispunjavanje obećanja iz svibnja 2023., a koje nije ispunjeno, odnosno izrada jedinstvenog zakona kojim bi se uvela indeksacija, usklađivanje osnovice s prosječnom bruto plaćom isplaćenom zaposlenima u pravnim osobama u RH u prethodnoj godini, prema izračunu DZS, te sustav platnih razreda.