Udruga osoba s cerebralnom paralizom i njihovih obitelji TRN osnovana je prije četiri godine. Danas okuplja 16 osoba s cerebralnom paralizom, a kada tom broju priključimo i njihove obitelji dolazimo do sveukupne brojke od 50 članova. Osim međusobne pomoći i podrške, jedan od ciljeva ove zajednice jeste pružanje mogućnosti izlaska iz kuće, odnosno udaljavanje iz stalne okoline. Životne teškoće s kojima su suočeni razlog su zbog kojih puno vremena provode u zatvorenom prostoru, u krugu svojih obitelji.

Osobe su to koje su željne komunikacije s drugim ljudima i upravo iz toga razloga, pokušavaju im pružiti takvu vrstu radosti. Ali ne samo oni, nego i njihovi skrbnici imaju potrebu podijeliti čašicu razgovora s onima koji ih najbolje razumiju jer imaju iskustvo istog načina života. Iza sebe imaju niz radionica u sklopu projekata, susreta sa psiholozima, psihoterapeutima, radnim terapeutima. „Radimo sve ono što njima može osnažiti samopouzdanje, pojačati komunikaciju. Moramo raditi na socijalizaciji i svakodnevnom uključivanju u društvu“, kazala je predsjednica udruge Renata Musil Vorgić.

Na korištenje su dobili prostor mjesnog odbora Kolodvor koji ne koriste često jer nije dovoljno prilagođen njihovim potrebama. Više koriste sportsku dvoranu OŠ Bartola Kašića u Vinkovačkom Novom Selu za treninge parakaratea u suradnji s Karate klubom „Ictus” gdje se članovi druže i vrijedno treniraju. Svaki prostor iziskuje i potrebna ulaganja poput režijskih troškova, a to, kako kažu, pokušavaju izbjeći jer sva financijska sredstva žele usmjeriti na svoje članove. “Koristimo se onim što nam je ponuđeno u gradu, a to nam je zaista mnogo“, dodala je.

Koriste prostore u gradu koje mogu, a nalaze se i u privatnim prostorima. Redovito su se tako okupljali i u prostoru Gradskog muzeja Vinkovci na radionicama cjelogodišnjeg projekta Art šapa. Projekt provodila je Iva Krolo, muzejska pedagoginja i specijalizantica terapije, uz pomoć psa Belle. Riječ je art terapiji kao obliku psihoterapije koji koristi kreativni likovni proces kao sredstvo komunikacije i izražavanja. Kroz aktivnosti usmjerili su se na jačanje onog svega dobroga u korisnicima, a pas Bella bila je od velike pomoći, pravi motivator. Također kroz radionice okupljaju se i u Centru za pružanje usluga u zajednici Vukovarsko-srijemske županije.

Financijska sredstva nisu velika, često im se javljaju razne organizacije i ljudi koji bi htjeli pomoći kroz razne akcije. Jedan od primjera jeste i Božićni sajam u OŠ Ivana Mažuranića na kojemu je za njih prikupljeno oko devet tisuća eura. Taj nenamjenski novac iz donacija troše na neke potrebe udruge ili male radosti korisnika, izlete i druženja. „Jednom godišnje trudimo se otići na veseliji izlet, jednodnevni ili višednevni. Bili smo u Međugorju, a isto to planiramo i ove godine“, kazala je predsjednica. Ovu godinu upotpunit će radom sa psihoterapeutima kroz radionice osnaživanja samopouzdanja, svakodnevnoj komunikaciji, s radnim terapeutom na održavanju kondicije, motorike, ali i sa svojim obiteljima na obavljanju svakodnevnih vještina.

Trnovci pozivaju sve koji žele sudjelovati u radu ili biti podupirući članovi, ali prije svega osobe s cerebralnom paralizom i njihove roditelje te stručnjake, da im se pridruže.