Ugostitelji traže smanjenje PDV-a na piće na 13% ili uvažavanje troškova rada kao poreznog odbitka i otvaranje zatvorenih prostora kafića od 15. srpnja, poručili su sa zajedničke konferencije za novinare predstavnici ceha na čelu s Nacionalnom udrugom ugostitelja. Zaključak je to izvanrednog sastanka na temu teškog poslovanja u pandemiji koje je, poručili su, uz porezna i druga opterećenja, devastirano, teško i neodrživo.
Predsjednica NUU-a Jelena Tabak naglasila je da je ovo prijedlog za čuvanje radnih mjesta, ali i kako bi im se, u slučaju prihvaćanja jednog ili drugog, ‘oslobodio’ novac za ulaganja i veće plaće, a u državni proračun ‘slio’ novac od doprinosa.
Također, ovaj je prijedlog otišao i Nacionalnom stožeru. U susret novom setu mjera od 15. srpnja, traže rad kafića i u zatvorenom, jer, naglašavaju, nikome nije jasno zašto su unutra zatvoreni i zašto sada, kada se i drugdje po Europi sve otvara, ne mogu i oni raditi uz epidemiološke mjere u cijelom prostoru.
“Cilj svih nas je odraditi cijelo ljeto, jesen, pa i zimu, i vratiti se u normalu. Poštujemo sve zakone i pravilnike, podržavamo cijepljenje i covid potvrde i nemamo scenarij niti želimo neko novo zatvaranje, jer, ako toga bude, bit će i val stečajeva”, upozorila je Tabak.
Uz potporu Sindikata i udruga, u svojim su zahtjevima ujedinjeni pred Vladom, a prijedlog je već odaslan ministru financija Zdravku Mariću, koji se oko toga još nije očitovao, rečeno je. Mišljenja su da je dobar i za proračun.
“Ako smanje PDV, ostaje nam oko 10 posto sredstava za ulaganja, a ako nam rad priznaju kao porezni odbitak to bi pridonijelo proračunu, kao i zdravstvenom i mirovinskom sustavu. Ako baš ništa od toga, bar da smanje kafićima PDV-a na piće, tj. na bezalkoholna pića, vino, pivo i napitke (kava i sl.), jer bez toga sada vrlo teško opstaju, pogotovo što su unutarnji prostori zatvoreni mjesecima”, rekla je.
Svjesni su da je Vlada puno pomogla s potporama, ali smatraju da treba naći održivo rješenje za pomoć sektoru, koji zapošljava 320 000 ljudi, i to odmah kako ne bi PDV i druga opterećenja gušili poslovanje, prenosi Novi list.
Upozorili su i na poteškoće u pronalasku radnika. Sada “tko god želi biti konobar odmah dobije posao”, ne pita se ni za školu, jer radnika jednostavno nema, a procedure uvoza radnika su duge i teške, navode ugostitelji, uz poruku kako će Hrvatska, “ako ne riješi problem nedostatka radnika, izgubiti milijarde zbog nemogućnosti cjelovitog poslovanja u mnogim sektorima”.