U povodu proslave blagdana svetog Antuna Padovanskog, u arhivi Vinkovačkog lista naišli smo na tekst iz 2008. godine koji je u povodu 70. godišnjice svetišta donio priču o prošlosti, popularno, Male crkve.
“Kupnjom posjeda s kućom i dvorištem, zvanim “Stara pošta”, od obitelji Kovačić krajem 1937. godine, pokraj crkve sv. Ilije na Meraji u Vinkovcima iz 14. stoljeća, redovnici konventualci adaptirali su jedan dio kuće za samostan, a drugi dio, gdje je bila gostionica, namijenili su za kapelu sv. Antuna Padovanskog. Samostan i kapelu blagoslovio je 28. kolovoza 1938. godine đakovački biskup dr. Antun Akšamović, uz asistenciju vinkovačkog župnika, mons. Antuna Mitrovića, jednog od glavnih inicijatora za dolazak fratara i otvaranje samostana, te sudjelovanje spomenutih redovnika i njihovog ministra provincijala, fra Bonaventure Burica, i velikog broja vjernika.
Nada da će fratri doći u posjed stare susjedne crkve sv. Ilije vremenom je izblijedjela, pa je kapela sv. Antuna, ili kako je Vinkovčani sada rado nazivaju Mala crkva, postala središtem okupljanja štovatelja sv. Antuna, naroda Božjega, iz Vinkovaca i okolice”, napisao je fra Augustin Zdravko Kordić istražujući prošlost Male crkve. Tijekom vremena, doživljavala je razne preinake i obnove.
Između ostalog, drveni kip sv. Antuna izradila je poznata radionica “Nardini” iz Milana, a nabavljen je u svibnju 1939. godine. Tijekom obnove i rekonstrukcije, koju je dao učiniti fra Jerko Felja, tadašnji gvardijan samostana, odstranjen je niski strop, a potkrovlje je obloženo današnjom lamperijom kako bi prostor postao ugodan i prozračan, piše u 24. broju Vinkovačkog lista u povodu Antunova 2008. godine. Fra Augustin naglašava da je danas crkva duga 20 metara i 85 cm, široka 8 metara i u špicu potkrovlja visoka oko 6 metara, te može primiti oko 400 vjernika.
Gotovo da nema onoga koji je pohodio Malu crkvu, a da se nije zapitao što je točno predstavljeno bareljefom od gipsa u zlatnoj boji na cijeloj zidnoj plohi iza glavnog oltara. “Bareljef prikazuje sv. Antuna s Djetetom Isusom u zraku, s lijeve strane prikazuje Svečevu baziliku u Padovi, a s desne strane Malu crkvu u Vinkovcima s narodom Božjim kako izlazi iz crkve”, pojašnjava fra Akšamović.
Osam prozora godine 1993. dao je oslikati gvardijan fra Ilija Miškić. Oslikao ih je, u imitaciji vitraja, akademski slikar Tihomir Lončar iz Zagreba i svaki od prozora prikazuje neki od trenutaka iz života sv. Antuna.
Vjernici se rado mole pred kipom sv. Antuna Padovanskog izrađenom od drveta, vjerojatno iz 1939. godine. Pred crkvom se nalaze još dva kipa, kip Gospe od siromaha iz Baneauxa u Belgiji iz 1967. godine i kip sv. Antuna Padovanskog u terakoti. Datira iz 1974. godine, a izradila ga je Alojzija Ulman. Toranj crkve, u kojemu su smještena 3 zvona, podignut je 1999. godine.
Svakako valja istaknuti i činjenicu daje ova crkva svoj najsvečaniji i najljepši trenutak doživjela od 29. rujna do 2. listopada 2000. godine kada su u njezinom prostoru boravile Relikvije sv. Antuna iz Padove.