Viceguverner HNB-a Michael Faulend rekao je kako uvođenje eura nije utjecalo na životni standard ljudi u državama koje su ga uvele, a ekonomski stručnjak Mladen Vedriš dodao je da euro neće dovesti do veće razine porasta cijena, prenosi N1.
Od 5. rujna u cijeloj bi zemlji cijene trebale biti iskazane i u kunama i u eurima, a dvojno iskazivanje bit će aktualno i cijelu sljedeću godinu, kako bi prilagodba građana prošla što bezbolnije.
Posebni savjetnik predsjednika Vlade Zvonimir Savić za primjer je uzeo druge države kojima je euro glavna valuta istaknuvši kako postoji određeni blagi pritisak na porast cijena, ali je on jednokratan, u trenutcima uvođenja. “Ne očekujemo da ulazak u eurozonu zbog same te činjenice kreira dodatni inflacijskih pritisak, ali posebnu pozornost posvetit ćemo svim mehanizmima koji utječu na neopravdano povećanje cijena zbog ulaska u europodručje”, rekao je.
Njegove je riječi potvrdio i viceguverner Hrvatske narodne banke Michael Faulend rekavši kako uvođenje eura neće bitno utjecati na opći porast cijena što je potkrijepio primjerima svih drugih zemalja koje su uvodile euro u dosadašnjem razdoblju.
Stanje je prokomentirao i ekonomski stručnjak Mladen Vedriš. “Mi porast cijena imamo i danas bez eura. Pogledajte, troškovi energije rastu enormno, troškovi prijevoza, troškovi hrane. Prema tome, drugi su osnovni uzroci inflacije koji dovode do situacije koja ugrožava život nas građana. Samo uvođenje eura, to možda marginalno u jednom času potakne, ali nije presudno”, objasnio je Vedriš.