Jedna od onih humanih priča koja će ostati upamćena po dobru nakon olujnog nevremena je i ona s otočkog područja, koje je također prije desetak dana pretrpjelo ogromne štete.
Naime, vatrogasci su dobili dojavu kako su u šumi, uslijed porušenih stabala, ostali zarobljeni u vozilu majka s dvoje maloljetne djece te njezina rođakinja koja ima Downov sindrom. Obitelj se uputila u edukacijski centar i nevrijeme ih je zateklo u šumi. S obzirom na to da je pristup dijelu u kojem su ostali zarobljeni bio izuzetno težak radi neprohodnosti, vatrogasci su se dva kilometra pješice probijali kroz šumu kako bi došli do njih.
„Majka je inače po struci medicinska sestra i bila je izuzetno pribrana u ovoj situaciji. Komunicirala je s nama do našeg dolaska i pomagala nam pri izvlačenju. Povratak natrag bio je poseban izazov. Vatrogasac je za ruku vodio maloljetnu djecu, a dvojica vatrogasaca su naizmjenice nosila prestrašenu osobu kojoj je ova situacija bila izuzetno stresna. Nosili su je na rukama i probijali se kroz šumu, prolazili kroz kanal i kroz vodu, preko panjeva… Bilo je to zahtjevno, ali su uspjeli obitelj pješice dovesti na sigurno, a intervencija je ukupno trajala oko 3 sata. Majka nam je nekoliko dana nakon toga došla s rođakinjom kako bi zahvalila vatrogascima, slikala se s njima, a dobili smo i lijepo pismo zahvale. I to su situacije zbog kojih mi radimo i volimo naš posao”, podijelio je ovih dana zamjenik predsjednika DVD-a Otok Marin Šokčević.
Kazao je da su u proteklih tjedan dana odradili oko 120 intervencija na kojima su sudjelovala 32 operativna vatrogasca. Sami još nisu ni počeli sa sanacijom vlastitih kuća koje su također pretrpjele oštećenja, jer su fokusirani na spašavanje i sanaciju domova drugih. To je poziv, potvrđuju ponovno svojim djelima.
“Suradnja vatrogasaca je odlična i u ispomoć su nam dolazili vatrogasci iz susjednih mjesta koja nisu toliko bila pogođena olujom. Svi imamo veliko srce i u ovakvim situacijama nam je jedino bitno pomaganje i spašavanje drugih”, skromno je zaključio Šokčević.
Situacija na području Vukovarsko-srijemske županije polako se normalizira, a broj vatrogasnih intervencija je u opadanju te se vjeruje kako će posao vatrogasaca u segmentu sanacije u narednih nekoliko dana i završiti.