U sklopu provedbe projekta Jačanje kapaciteta Drvnog klastera Slavonski hrast za popularizaciju STEM-a (Wood4STEM) završena je treća edukacija nakon koje su polaznici programa usvojili nova znanja i kompetencije te usavršili primjenu digitalnih alata pri poučavanju STEM-a. Primjenom naučenog tijekom tri edukacije, definirani su i osmišljeni novi programi i pristupi u poučavanju STEM-a za popularizaciju šumarstva i drvne tehnologije.
Da bi krenuli od temelja i osigurali održivo, trajno, inovativno i napredno gospodarenje našim najvećim prirodnim bogatstvom – šumom, te stvorili dugotrajniji interes za drvnu tehnologiju i šumarstvo, radionice su predviđene za djecu vrtićkog uzrasta, osnovnoškolce nižih i viših razreda, srednjoškolce i opću populaciju.
„Sve ovo su aktivnosti zelene tranzicije i digitalne transformacije koje provodimo u skladu sa svim smjernicama Europske unije i Republike Hrvatske u kontekstu pametnog korištenja vlastitih resursa”, poručio je direktor Centra kompetencija d.o.o. za istraživanje i razvoj Ivan Ambroš. Voditeljica projekta Marija Križanac dodala je kako će se osmišljenim programima za djecu i širu populaciju dati novi pristup u učenju područja STEM-a, djeca će na inovativan način prihvaćati nova znanja iz matematike, fizike, kemije, biologije i informatike, a sve je vezano za drvo i drvnu tehnologiju.
„U srcu smo spačvanskog bazena gdje raste naš zlatni hrast lužnjak i mislim da mi svi zajedno s našom djecom nismo svjesni i educirani koji je to potencijal za razvoj našeg područja i budućnosti našeg kraja”, naglašava Josip Faletar, predsjednik Drvnog klastera Slavonski hrast. Upravo sve najavljene radionice i aktivnosti tog projekta usmjerene su s ciljem podizanja drvnog sektora na još veću razinu.
Važno je objasniti svima što je drvo, slavonska šuma i slavonski hrast i da od toga svi možemo lijepo živjeti, ističe dopredsjednik Drvnog Klastera Slavonski hrast Mijo Ćošković. Edukacija mladih generacija treba se iskoristiti na što bolji način uz svu primjenu znanosti i mogućih dostignuća koja imamo. „Temelj onoga što želimo postići ovom inicijativom je da vrlo malom upotrebom dobijemo što veću dodanu vrijednost”, polučio je zaključak voditelj UHŠ Podružnice Vinkovci Damir Dekanić. Ukupna vrijednost projekta je 1.716.735,46 kuna i u cijelosti je financiran iz Europskog socijalnog fonda. Nositelj projekta je Drvni klaster Slavonski hrast, a partneri na projektu su Fakultet šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, Drvodjelska tehnička škola Vinkovci i njihova učenička zadruga Pinokio.
Programi u sklopu ovog projekta služit će za provedbu 50 radionica na području Vukovarsko-srijemske županije, a završetkom projekta izdat će se knjiga-priručnik o načinu izrade i provedbe radionica.