Za kraljicu voća prošlogodišnja sezona bila je sve samo ne kraljevska.
Klimatske promjene i veliki mrazevi proljetos razlog su zašto je prošla godina bila teška za voćare, posebice proizvođače jabuka. Jesen je ipak donijela ohrabrujuće vijesti jer je urod u voćnjacima zadovoljio domaće potrebe. Voćari su, naime, pobrali oko 65 000 tona jabuka, od čega je konzumne cca. 50 000 tona, a industrijske za proizvodnju sokova i džemova oko 15 000 tona.
„Izuzetno nepovoljne vremenske prilike u ranoj fazi rasta ploda utjecale su nepovoljno na proces diobe stanica. Ovo je godina s velikom frekvencijom pojave mraza. Iako nije bio jak kao godinu ranije, učestalost je bila velika što djeluje stresno na biljku i nepovoljno utječe na rast i razvoj ploda. Pojedine sorte poput Gale, čija je sortna osobina manji plod, imale su izrazito visok potencijal rodnosti. Možemo reći da je u velikoj mjeri sitniji plod rezultat vremenskih prilika u kombinaciji sa sortnim specifičnostima, opterećenjem i primjenom tehnologije”, pojašnjava razloge sitnijeg ploda predsjednik Hrvatske voćarske zajednice Branimir Markota. To ipak ne utječe na njezinu kvalitetu jer komercijalni standardi u Hrvatskoj kao i u drugim dijelovima istočne Europe su takvi da je tržište naučeno na krupnije plodove. Proizvođači jabuka na istoku Slavonije, a tako je i u cijeloj Hrvatskoj, nezadovoljni su, najviše stoga što je otkupna cijena jabuke niska i neizvjesna, a sve ostalo, od energenata do umjetnog gnojiva poskupljuje. Domagoj Vidić pod jabukama sorte Idared, Crveni delišes i Pink lady ima 3 hektara kod Nuštra i Lovasa i ozbiljno razmišlja smanjiti nasade jer računica pokazuje neisplativost u sadašnjim uvjetima.
„Djed se bavio jabukama još 60-tih godina pa je i na mene prenio ljubav prema tom voću, ali razmišljam o smanjenju, a prije sam imao 5 hektara. Urod jesenas bio je slabiji nego ranijih godina, ispod 30 tona. Plodovi su sitniji, a tako je, koliko čujem i kod drugih, godina je bila izuzetno loša, bilo je mraza, a i sušnih razdoblja što će sigurno utjecati na plasman. Najveći dio otići će u preradu, kao industrijska jabuka, ali ima i za prodaju, stolne jabuke. Cijena se još ne zna, ali otkupljivači daju 2,5 kune po kilogramu, dodaju troškove i oni su uvijek na dobitku. Mi proizvođači nismo, jer skaču cijene energenata, gnojiva, a cijena ostaje ista ili niža. Mislio sam posaditi nove sorte, ali odustao sam jer tu je puno posla, a cijene rada su skočile. Jednostavno se sada ne isplati, ako se nešto ne promijeni, ne vidim svjetlu budućnost”, kaže voćar.
Novina je da su Hrvatska voćarska zajednica i Ministarstvo poljoprivrede dovršili projekt certificiranja „Dokazana kvaliteta – Hrvatska“ čija bi markica trebala jamčiti potrošačima u trgovačkim centrima da kupuju domaću voćku.