Pandemiji unatoč, život nije stao. Svakoga dana rađaju se novi i ovaj period trudnicama potrebno je olakšati što je više moguće. To jako dobro znaju i u Općoj županijskoj bolnici Vinkovci u kojoj niti jednom nije uvedena zabrana pratnje na porodu, kao što je to bilo u gotovo svakoj drugoj bolnici u Hrvatskoj.

Zadnjih nešto više od godinu dana susrećemo se s brojnim zabranama i ograničenjima, a ono što je posebno osjetljiva tema mnogima su zabrane pratnje na porodu. Svjetska zdravstvena organizacija objavila je preporuke za njegu trudnica i rodilja u kojoj ističe kako sve one imaju pravo na visokokvalitetnu njegu prethodno, tijekom i nakon porođaja. Međutim, situacija u Hrvatskoj ne podudara se s tim preporukama.

Iz sigurnosnih razloga, sve trudnice pozitivne na COVID-19 idu na porođaj carskim rezom, što se sve češće provodi i kod žena kojima je samo propisana samoizolacija zbog kontakta s oboljelom osobom, iako nemaju nikakve simptome bolesti. Prema navodima rodilja, u navedenim slučajevima dolazi do toga da se nažalost odvaja i dijete od majke za vrijeme boravka u bolnici, što zasigurno može imati značajan učinak na povezivanje majke s djetetom, razvoj odnosa s djetetom i bliskosti, kao i poticanju doticanja mlijeka ukoliko majka odluči dojiti. Također, pratnja na porođaju u većini hrvatskih rodilišta većinu vremena nije bila dozvoljena.

S popuštanjem zaraze sve više hrvatskih državnih bolnica ponovno dopušta pratnje supruga, partnera ili druge bliske osobe ženi pri porodu, a popuštaju se i druge mjere. S time se smanjuju i protesti rodilja i očeva koji su smatrali da je pratnja nužna potreba i da su mjere preoštre, a mi s ponosom možemo reći kako razloga za pobunu u Vinkovcima uopće nije bilo. Naime, naša bolnica tijekom cijele pandemije nije niti jednom zabranila pratnju na porodu. Iako smo mišljenja da je ona jedina u Hrvatskoj, nismo uspjeli doći do informacije da je to uistinu tako.

“S dolaskom pandemije koronavirusa mi smo jednostavno uveli posebne epidemiološke mjere za pratnju pri porodu. Ne znam jesmo li jedina bolnica u Hrvatskoj koja je pratnju dopuštala cijelo vrijeme, ali uz striktno pridržavanje epidemioloških mjera dopuštamo ju stalno, a s time ćemo nastaviti i dalje”, rekao nam je ravnatelj bolnice Krunoslav Šporčić.

Pratnja na porodu mora imati potvrdu o završenom tečaju za pratnju – prvi je osnovni uvjet za pratnju. Pri ulasku u OŽB Vinkovci trudnica i pratnja dužni su zajedno proći trijažni postupak u trijažnom šatoru, a sekundarna trijaža provodi se na ulasku u rađaonicu, pratnja na porodu mora proći sekundarni trijažni postupak koji će provesti dežurna primalja. U slučaju da pratnja trudnice ima simptome akutne infekcije i/ili pozitivnu epidemiološku anamnezu, nije moguće prisustvovati porodu.

Prije ulaska u rađaonicu obavezno je higijensko pranje i dezinfekcija ruku te korištenje zaštitne opreme kako je preporučeno. Pratnja sa sobom mora donijeti jednokratni mantil i kiruršku masku, dok PVC kaljače, kiruršku kapu i jednokratne rukavice dobiva od osoblja prije ulaska u rađaonicu. Tijekom poroda pratnja je dužna imati na licu, preko usta i nosa kiruršku masku, dozvoljen je bliski kontakt s trudnicom, ali pri kontaktu sa zdravstvenim osobljem obavezno je držati osobnu distancu. Nakon odlaska iz rađaonice potrebno je skinuti zaštitnu opremu, ruke dezinficirati i napustiti bolnicu bez zadržavanja u drugim prostorima.

Primalja u bolnici Gordana Kucljak, predsjednica Udruge Agape koja se bavi pripremom žena za trudnoću, tijekom trudnoće i nakon poroda, rekla je kako je njihova udruga jedina koja u tri slavonske županije, Vukovarsko-srijemskoj, Osječko-baranjskoj i Brodsko-posavskoj, provodi tečajeve za trudnice i pratnje, pa je to jedan od razloga zbog kojega imaju sve više trudnica.

“Bilježimo veći broj trudnica koje odlučuju roditi upravo u našoj bolnici, čak nam dolaze i iz drugih županija, ponajviše iz Osjećko-baranjske i Brodsko-posavske jer oni ne puštaju posjete. Mi njima kažemo što moraju pripremiti, što moraju kupiti i kako se moraju ponašati”, pojašnjava Kucljak i dodaje kako drugorotke ili trećerotke koje su već išle na tečaj, isti ne moraju prolaziti ponovno.

Kaže kako ni u jednom trenutku nisu prekinuti porođaji ni pratnje na njima, samo što su oni regulirani posebnim epidemiološkim mjerama. Svi pacijenti uredno ispunjavaju sve zahtjeve koji se stave pred njih.

“Posebni uvjeti ostali su isti i nisu se mijenjali tijekom cijele pandemije. Važno je sve dobro proučiti i savjetovati se s nama u slučaju bilo kakvih nejasnoća, pa neće biti nikakvih problema”, dodaje Kucljak.