Prvim danom nove godine u Republici Hrvatskoj napojnice se, osim klasičnog davanja uživo konobaru, mogu ostavljati i prilikom negotovinskog plaćanja karticom, a utvrđen je neoporezivi iznos od 3.360 eura godišnje po osobi, dok će se iznad toga oporezivati po stopi poreza na dohodak.
Samim time, napojnica bi se povezivala uz izdani račun te bi se evidentirali podaci o iznosu napojnice i načinu njezina davanja, odnosno je li riječ o gotovini ili kartici. Važno je napomenuti da se na računu ne prikazuje iznos napojnice, dok se na prijavu napojnica primjenjuju sva pravila kao i kod izdavanja računa, a napojnica je izuzeta iz blagajničkog maksimuma.
Iz prve ruke provjerili smo kakva je situacija kod vinkovačkih ugostiteljskih objekata. Vinkovci u globalu još nisu zaživjeli s idejom ostavljanja napojnica putem bezgotovinskog kartičnog plaćanja, a djelatnici i dalje više vjeruju klasičnom ostavljanju bakšiša.
„Definitivno mi je bolje primati napojnicu uživo, po tom pitanju sam tradicionalan. Dobiti napojnicu na karticu mi je nekako neobično i drugačije, ne bi bio siguran jesam li ju uopće dobio“, rekao nam je Ivan Tordinac, zaposlenik Excellent Puba dodavši kako je napojnica u početku uvođenja eura bila manja, ali da se s vremenom situacija popravila i otprilike je jednaka kao i kada je valuta bila kuna.
Sličnog je razmišljanja i Marko Vasilj, koji konobari u Cafe bar WWW. „Stari način ostavljanja bakšiša mi je bolji, novac u tom slučaju dobijemo odmah nakon smjene. Smatram da je novija metoda ipak duža procedura, jer bi se novac uplaćivao prvo na račun tvrtke, a i tko zna kako bi se ta uplata vodila. S druge strane, bakšiš je definitivno veći otkako se uveo euro, s obzirom na to da se narod još nije navikao na eure i ne znaju koliko novaca ostavljaju, što je za nas konobare dobro.“
Udruženje ugostiteljskih djelatnosti Hrvatske gospodarske komore snažno se zalagalo za ovu reformu, a Andreja Vuković, direktorica Sektora za turizam Hrvatske gospodarske komore za javnost je istaknula kako iznosi naplaćeni karticama nose u prosijeku 80 posto prihoda ugostiteljskih objekata dodavši kako je to odlična stvar za privlačenje i zadržavanje djelatnika u sektoru.
Nakon dva kafića, posjetili smo i Fast food Garfield, koji također i dalje ne prakticira metodu ostavljanja napojnica karticom. „Smatram da je bolje ostavljati napojnice uživo, dok bi preko kartice možda bilo malo nezgodno ljudima za ostavljati. U tim trenucima gosti možda ne bi mogli ocijeniti koliko bi trebali ostaviti konobarima. Mislim da je i dalje ostavljanje bakšiša uživo draže ljudima, nekako imam osjećaj da u tim trenucima budu sretniji“, zaključila je djelatnica Tijana Sočec.