Pred Agencijom VIA i gradskim Upravnim odjelom za investicije, fondove Europske unije i imovinu su „slatke muke“ jer planiranje, projektiranje i provedba projekata koji se između ostalog odnose i na gradnju vrtića i škola odnosno na stvaranje boljih uvjeta djeci predškolske dobi i učenicima, zasigurno je najljepši dio ovog posla.
Nedavno usvojen Proračun Grada Vinkovaca za 2024. godinu, težak 69 milijuna eura i ovaj puta u potpunosti socijalno i projektno orijentiran, daje naslutiti kako je pred našim gradom i njegovim stanovnicima period značajnih ulaganja i provedbe projekata važnih za kontinuirani razvoj ne samo Vinkovaca, nego i šireg vinkovačkog područja.
O onome na što se to konkretno odnosi i kakvi su planovi Grada kada su upravo projekti i apliciranje projekata na natječaje u pitanju, razgovarali smo s pročelnicom Katarinom Vučić i direktoricom VIA-e Danijelom Slipčević. Obje su složne kako će poseban fokus u 2024. biti na već puno puta spominjanom i dobro poznatom ITU mehanizmu.
„Ovaj nam je mjesec poprilično aktivan po pitanju ITU mehanizma, pa smo tako s Ministarstvom regionalnoga razvoja i fondova EU potpisali Sporazum o provedbi integriranih teritorijalnih ulaganja u okviru Integriranog teritorijalnog programa 2021. – 2027. vrijedan 22 milijuna eura. Sporazumom, kojem je prethodila odluka o suglasnosti sklapanja Gradskog vijeća Grada Vinkovaca iz studenog, utvrđuju se uvjeti provedbe ITU mehanizma na Urbanom području Vinkovci, kao i međusobne obveze sporazumnih strana. Na ovotjednoj sjednici, Gradsko vijeće je usvojilo Strategiju razvoja urbanog područja Vinkovci za razdoblje od 2021. do 2027. čime su stvoreni svi preduvjeti za ogroman investicijski zamah temeljen na EU financiranju kroz ITU mehanizam, ali i sve ostale programe EU. Strategijom smo utvrdili pet ciljeva razvoja našega područja i mjere kojima ćemo iste ciljeve postići. Definirali smo 14 strateških projekata koje će gradovi Vinkovci i Otok zajedno s devet susjednih općina imat priliku prijaviti na pozive koje ćemo objaviti u suradnji s Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova Europske unije“, objašnjava Katarina Vučić te napominje kako je projektno-tehnička dokumentacija za vinkovačke projekte u završnoj fazi.
Vinkovci će, ističe, tijekom sljedeće godine postati jedno veliko gradilište, a građani će vrlo brzo vidjeti tešku mehanizaciju na projektnim lokacijama. Ono što je najvažnije, zaključuje, uskoro kreću ulaganja u akcelerator u zoni Zalužje, rekonstrukciju otvorene gradske tržnice u Vinkovcima, rekonstrukciju Trga Vinkovačkih jeseni, izgradnju sportsko-rekreacijskog centra Papuk, kao i u izgradnje otvorenog bazena „Lenije“ te biciklističkih staza.
U ovom gradskom upravnom odjelu, upravo u suradnji s VIA-om, ove godine se vrijedno radilo i na pripremi projektno-tehničke dokumentacije za izgradnju vrtića „Mali princ“ i dogradnju vrtića „Stribor“ i „Naša radost“, a radovi bi trebali započeti u prvom kvartalu 2024. godine. Uz to, očekuje nas i izgradnja novih zgrada osnovnih škola „Ivana Gorana Kovačića“ i Bartola Kašića, spremna je projektno-tehnička dokumentacija za energetske obnove OŠ Josipa Kozarca i Ivana Gorana Kovačića, dok je Dom branitelja u završnoj fazi opremanja. Na samom kraju je i postavljanje fotonaponskih elektrana na tri vinkovačke osnovne škole, tri vrtića i zgradu Tehnološkog parka, a zahvaljujući Agenciji za razvoj i investicije grada Vinkovaca VIA, u pripremi su i novi slični projekti kako bi u konačnici ovakve elektrane bile postavljene na krovove svih škola, vrtića i drugih zgrada u gradskom vlasništvu.
„Bit će tu još projekata usmjerenih prema našim građanima poput primjerice projekta „Siguran grad“ koji objedinjuje povećanje sigurnosti u prometu, očuvanje okoliša i digitalizaciju gradske uprave. Kvalitetnom analizom potreba naših građana kreirali smo strateške ciljeve koje želimo postići u sljedećem razdoblju. Puno projekata smo proveli i već odavno su postali dio svakodnevice naših građana kroz novu zgradu knjižnice i Inkubatora, igrališta, projekt aglomeracije, obnovljene vrtiće i škole, različite „soft“ projekte u kojima je sudjelovalo stotine i stotine naših sugrađana. Pred nama je još jedan izazovan period provedbe novog ciklusa velikih projekata koje smo vrijedno pripremali i željno iščekujemo konačne rezultate kako bi dodatno podignuli kvalitetu života u našem gradu koji iz godine u godinu postaje sve ljepše mjesto za život“, poručuje pročelnica Vučić.
Prilikom definiranja strateških projekata veliki značaj davao se iskazanim potrebama građana, vodeći računa o sadržajima koji se međusobnom nadopunjavaju, dok lokacije projekta afirmiraju nedovoljno iskorištene javne površine kako bi one oživjele i postale dio razvoja urbanog područja
Agencija za razvoj i investicije grada Vinkovaca VIA u ovom trenutku za nadolazeću godinu u pripremi i provedbi ima spremne projekte vrijedne preko 25 milijuna eura, a neki od njih će imati presudnu ulogu u razvoju vinkovačkog gospodarstva. Direktoricu Danijelu Slipčević zamolili smo da nam detaljnije opiše pet ITU projekata jer kako i sama kaže, prilikom definiranja strateških projekata veliki značaj se davao iskazanim potrebama građana, vodeći računa o sadržajima koji se međusobnom nadopunjavaju, a lokacije projekta afirmiraju nedovoljno iskorištene javne površine kako bi se iste oživilo i stavilo u funkciju razvoja urbanog područja.
„Takav projekt je onaj koji se odnosi na rekonstrukciju Trga vinkovačkih jeseni koji je smješten na lokaciji između stare jezgre grada i rijeke Bosut te kao takav predstavlja važan dio javne turističke infrastrukture na otvorenom, čiji potencijal nisu dovoljno iskorišteni. Na Trgu Vinkovačkih jeseni trenutno se nalazi parkiralište koje će djelomično zadržati postojeću namjenu, a glavni dio Trga bit će uređen kao park sa zelenilom i urbanom opremom te pozornicom u obliku amfiteatra. Kad govorimo o projektima koji su višesektorsko integrirani moram spomenuti i projekt „Rekonstrukcija otvorene gradske tržnice Vinkovci“ kao nastavak projekta „Rekonstrukcija zatvorenog dijela tržnice“ koji neće predstavljati samo obnovljenu fizičku infrastrukturu, nego mjesto povezivanja i jačanja lokalnog gospodarstva. Rekonstrukcija objekta biti će u skladu sa „Zelenim planom“, naime, koristeći ekološke materijale prilikom rekonstrukcije, uređenja i dogradnje objekta,voditi će se računa da navedeno bude u skladu sa tradicionalnim slavonskim obilježjima, kako bi objekt bio reprezentativan i za turističke posjete. Rekonstruirana tržnica biti će prostor interpretacije, prezentacije i edukacije o bogatoj gastro ponudi Slavonije, te kulturno povijesnoj baštini Vinkovaca – najstarijeg grada u Europi“, priča nam Danijela Slipčević.
Spremna su, kaže, i dva projekta usmjerena na rekreaciju i sport. Projekt Rekonstrukcija i obnova plivališta “Lenije” s dodatnim sportsko rekreacijskim sadržajem rezultirat će izgradnjom modernog vanjskog bazena koji će biti više od običnog mjesta za plivanje. Bazenski kompleks bit će oblikovan kako bi pružio jedinstveno iskustvo svim posjetiteljima pa će tako biti opremljen najnovijom tehnologijom filtriranja vode, sustavima za kontrolu temperature vode te atraktivnim vodopadima i vodenim atrakcijama. Uz bazen, plan je izgraditi sportsko-rekreacijski centar opremljen modernim sadržajima. To će uključivati višenamjenske sportske terene za nogomet, košarku, tenis i ostale popularne sportove.
„Zeleno digitalni park Papuk – Sportsko-rekreacijski centar s digitalno-edukacijskim sadržajem, koji dizajniran s posebnim naglaskom na raznolike potrebe naše zajednice, bit će podijeljen u tri zone, svaka namijenjena pružanju specifičnih iskustava i aktivnosti. Prva zona bit će posvećena rekreativnom sportu. Ovdje će posjetitelji moći sudjelovati u organiziranim sportskim aktivnostima poput malog nogometa, odbojke, ili košarke. Bit će osmišljena kao dinamično mjesto koje će poticati fizičku aktivnost i druženje kroz različite sportske igre. Druga zona bit će posebno prilagođena mladima i najmlađima. Ovdje će biti smještene posebne aktivnosti prilagođene dječjem uzrastu odnosno dječja igrališta s atrakcijama, edukativnim kutkom te sportskim programom prilagođenim razvoju djece i mladih. Treća zona bit će oaza za opuštanje obogaćena zelenim površinama, klupama za odmor i rekreaciju te prostorima za obiteljska okupljanja, namijenjena svima koji žele mirniji kutak za opuštanje nakon sportskih aktivnosti ili jednostavno za uživanje u mirnom okruženju. Ovakav koncept omogućuje raznolikost iskustava unutar sportsko-rekreacijskog centra, pružajući svim posjetiteljima priliku da pronađu ono što najbolje odgovara njihovim potrebama i interesima, bilo da je u pitanju aktivno vježbanje, druženje ili opuštanje. Ovakvo mjesto bit će ne samo oaza zabave, već i prostor zajedništva i aktivnog života za našu lokalnu zajednicu“, naglašava direktorica Slipčević.
Peti projekt, naglašava, od velikog je značaja za dodatni razvoj vinkovačkog gospodarstva, a odnosi se na izgradnju akceleratora u Industrijskoj zoni Zalužje. Glavni projekt izgradnje komunalne infrastrukture predan je na izdavanje građevinske dozvole što je veliki korak prema aktivaciju prvih 33 hektara zone. U VIA-i se nadaju i nastavku uspješne prekogranične suradnje sa partnerima iz Srbije prije svega na važnim turističkim projektima, a paralelno rade i na proširenju prekogranične suradnje s partnerima iz Bosne i Hercegovine i Crne Gore.
Uz dogradnju postojećih i izgradnju novih vrtićkih i osnovnoškolskih objekata, intenzivno se radi na tome da sve ove gradske ustanove na svoje krovove dobiju fotonaponske elektrane kako bi se ostvarile značajne uštede na energentima