Zima je vrijeme kada se svi povlačimo u svoje domove gdje možemo uživati u njegovoj toplini, no za napuštene životinje svaka hladna noć donosi tugu, patnju i neizvjesnost. Bore se za preživljavanje na ulicama, u šumama, poljima…Volonterke iz Udruge Rocco za njih su tu neprestano kako bi im osigurale barem malo sigurnosti, ali svladati izazove s kojima se svakodnevno susreću nije nimalo jednostavno.
“Za zimu se krenemo pripremati već u ljeto kada počinjemo skupljati stare deke, ručnike, jastuke i slamu. Našim životinjama kućice punimo slamom i dekama te redovito održavamo higijenu. Tako im osiguravamo koliko toliko toplo i sigurno utočište. Za one na ulicama improviziramo zaklone od kutija i stiropora kako bi im dale barem neki zaklon od hladnoće”, pričaju nam vrijedne volonterke ističući kako ponekad bude zahtjevno i teško, ali trenutno je to najbolje i najjeftinije rješenje.
Velik problem su, dodaje, ulične mace koje se zadržavaju na raznim improviziranim hranilištima. Puno ih je, a nezaštićene su. Stoga njima nastoje redovno obnavljati kućice i ležajeve držati suhima, no dodatne poteškoće stvaraju nesavjesni građani koji bacaju te kućice, gaze ih i razbacuju. „To dodatno otežava ionako teške zimske uvjete”, kažu naše tri sugovornice koje su htjele ostati anonimne. Zašto? Zato što im nerijetko ljudi ostavljaju životinje ispred kuća pa svoje djelovanje žele što više zadržati za sebe, osobito jer imaju svoje poslove koji nisu vezani uz životinje.
Iako je zima teška, u Vukovarsko-srijemskoj županiji godišnje doba zapravo nema prevelikog utjecaja na napuštanje životinja. Problem je konstantan. Vlasnička, neželjena legla pasa i mačaka nesavjesni građani napuštaju i ostavljaju ih na milost i nemilost ulica i šuma.
„Mogle bih se usuditi i reći da su oni glavni i jedini problem ovolikog napuštanja životinja. Naime, jako rijetko su štenci i mačići baš rođeni na ulici. Najčešće su to izbačena legla njihovih životinja. Kastracija životinja i odgovorno postupanje prema skrbničkim životinjama u županiji je još uvijek apstrakcija, a reguliranje istih još uvijek nije zaživjelo. U tome leži sva problematika s kojom se mi borimo”, pojašnjavaju nam u udruzi. Dodaju i kako je problem što velik broj pasa nije označen mikročipom što olakšava napuštanje. Da su sve životinje označene čipom, svaku bi mogle brzo vratiti (ona koja je pobjegla ili odlutala skrbnikom), a nesavjesni građani koji su namjerno napustili životinju mogli bi snositi posljedice sukladno Zakonu.
Da je problem velik govori i podatak da su u prošloj godini dobile preko 800 dojava o napuštenim životinjama diljem županije. Na njihovu skrb došlo je nešto više od 100 životinja.
A spašeni Vava, Dima i Emily će im definitivno ostati u sjećanju. Njihove priče su nevjerojatne.
Vava je nepokretni pas iz Tordinaca koji je upucan u kralježnicu i trajno je ostao nepokretan. Dima je kujica koju su napustili s njenih +15 godina. „Zamislite da ste više od 15 godina član neke obitelji i kada ste na rubu života, kada vam treba pomoć, umjesto toga vas vaša obitelj izbaci na ulicu. Da umrete sami, nevoljeni i ničiji”, ogorčeno nam pričaju. Dima je imala niz prijeloma, dva moždana udara, neko vrijeme je bila i nepokretna. Međutim, upravo je ona ispisala najljepšu priču 2024. jer se odlučila boriti i živjeti. Iščupala se iz svega toga, trčkara, odmara svoje stare kosti i živi onako kako je zaslužila – voljeno. Malena Emily pronađena je u Đeletovcima gdje ju je netko namjerno udario automobilom. Prošla je niz operacija kako bi joj spasili zadnju nogu. Emily je mlada, zaigrana kujica, koja još uvijek čeka svoje udomljenje i samo svoje ljude.
Uz poziv na donacije, uputile su i apel Vinkovčanima. „Htjele bismo da progledaju srcem i odluče udomiti, a ne kupiti životinju. Da se educiraju o dobrobitima i važnosti kastracije životinja koja je jedina prevencija ovom silnom napuštanju, neželjenim leglima, zlostavljanju i odbacivanju. Trenutno je neizdrživo živjeti u ovoj županiji, gdje se zapinje o životinje i gdje građani šute na nepravilnosti, a istom tom šutnjom sudjeluju u ovom zatvorenom krugu nemoći i patnje životinja”, poručile su volonterke udruge Rocco.