33 C
Vinkovci
Petak, 30. kolovoza 2024.

Vještine jahanja učenici Poljoprivredno šumarske škole unaprijedit će u Španjolskoj

Više od autora

- vl promo-
Josipa Haluška
Josipa Haluška
josipa.haluska@novosti.hr

U Poljoprivredno šumarskoj školi Vinkovci nedavno je dovršen Erasmus+ projekt pod nazivom „TIME“ (Technology, Innovation and Modernisation for Education), koji je sufinanciran sredstvima EU u iznosu od preko 80.000,00 EUR. Cilj projekta, kažu u školi, bio je pružiti učenicima i nastavnicima priliku za stručno usavršavanje i primjenu svega što su naučili u svojoj školi i na vlastitim OPG-ovima.

Započeo je još 2020. te su se zbog razdoblja pandemije neke aktivnosti morale odgoditi ili izmijeniti, no bez obzira na sve objektivne poteškoće, projekt je uspješno priveden kraju, i rezultirao mnogim pozitivnim promjenama i inovacijama.

Tijekom projekta na mobilnostima je sudjelovalo ukupno 30 učenika i troje nastavnika. U jednoj su aktivnosti učenici programa agrotehničar i fitofarmaceut, njih 18, početkom 2021. godine u Sevilli učili o primjeni dronova u poljoprivredi, dok je druga grupa od 12 učenika programa šumarski tehničar, svoju mobilnost provela u partnerskoj školi Escola Agraria del Pirineu u španjolskim Pirinejima u studenome 2022.

Osim učenika koji su provodili praktičnu nastavu u trajanju od dva tjedna, u usavršavanju u obliku aktivnosti praćenja rada provela su i tri nastavnika u tri različita područja – primjena dronova u poljoprivredi, nastava hortikulture, vrtlarstva i organske poljoprivrede u školi i na ekološkim farmama te način poučavanje teorijske i praktične nastave iz područja šumarstva.

Kao rezultat ovih projektnih aktivnosti, osim novih jezičnih, interkulturalnih, transverzalnih i prije svega stručnih vještina koje su svi sudionici stekli, škola je bogatija za mnoge inovacije koje će se primjenjivati u budućnosti, na dobrobit svi učenika i nastavnika. Tako su šumari izradili englesko—hrvatski pojmovnik iz područja šumarstva, kreirana su dva nastavna programa – program za osposobljavanje za rukovanje motornom pilom i program za obuku za primjenu dronova u poljoprivredi, izrađen je dizajn za uspostavu Erasmus vrta u školi koji će biti svojevrsna „Europa u malome“ što se tiče različitih biljnih vrsta koje učenici i nastavnici upoznaju na svojim mobilnostima i na taj način će se s hortikulturom Europe moći iz prve ruke upoznati i učenici koji nisu bili na mobilnostima, kao i svi posjetitelji vrta, a koji je prilagođen i osobama s invaliditetom. U izradi su ekološki natpisi s nazivima biljnih vrsta na hrvatskome, engleskome i latinskome jeziku izrađeni od prirodnih materijala (oblutaka breze) te će i na taj način učenici u našem vrtu moći svakodnevno učiti nešto novo. Škola je kupila i dron, a obuka učenika se redovito provodi na praktičnoj nastavi.

Osim toga, učenik koji je sudjelovao na mobilnosti je, uz vodstvo svojih mentora, a na poziv Vukovarsko-srijemske županije, napisao nagrađeni rad o primjeni bespilotnih letjelica u zaštiti pšenice od bolesti i štetnika te tako praktično pokazao što je naučio i čemu služe dronovi u poljoprivredi.

Učenici i nastavnici prenijeli su svoje novostečeno znanje kolegama tijekom nastavnih sati, na Danima Erasmusa, danima otvorenih vrata, Sajmu EU projekta, Vijeću učenika Vukovarsko-srijemske županije i na brojnim županijskim i međužupanijskim stručnim vijećima za nastavnike poljoprivrede i šumarstva. Osim područja struke u kojem su učenici izrazito napredovali jer takvu obuku nisu do sada imali priliku steći ovdje (npr. primjena dronova, rad s motornom pilom i sl.), od neizmjerne su im važnosti i kulturološki posjeti Sevilli, Barceloni ili Andorri, hranjenje bjeloglavih supova, avanture u adrenalinskom parku i na raftingu i brojne druge uspomene koje su donijeli iz Španjolske.

Kao ustanova akreditirana za strukovno obrazovanje i osposobljavanje sve do 2027. godine, projektne aktivnosti se nastavljaju i nadalje u još većem obimu. Tako je u studenome 2022. u španjolskoj Úbedi 16 učenika na dvije ekološke farme učilo o permakulturi, a već od 12. ožujka 2023. šestero učenika koji se obiteljski bave konjogojstvom odlazi u Pirineje, u školu koja je specijalizirana upravo za to područje, kako bi produbili svoje znanje i unaprijedili praktične vještine jahanja. U travnju slijedi odlazak na Cipar s 12 učenika – dva pekara i dva mesara će provesti dva tjedna u tvrtkama iz svojih područja, a osam agrotehničara će se baviti sustavima navodnjavanja, dok se za ljeto planira i praktična nastava osam šumarskih tehničara u partnerskoj šumarskoj školi u finskoj Laponiji.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno