Nadbiskupovim dekretom u okviru redovitih premještaja, župu sv. Ćirila i Metoda u Vinkovcima je 20. kolovoza preuzeo vlč. Mario Brkić.
Novog župnika svečano je u službu uveo nadbiskup mons. dr. Đuro Hranić na euharistijskom slavlju 5. rujna.
Vlč. Mario Brkić rođen je 17. prosinca 1988. godine u Slavonskom Brodu. Za svećenika je zaređen 29. lipnja 2013. godine, a do dolaska u Vinkovce bio je na službama tajnika Nadbiskupskog ordinarijata i župnog vikara u Župi sv. Ćirila i Metoda u Osijeku. Na poslijediplomskom studiju iz područja dogmatske teologije, na Papinskom sveučilištu Gregoriana u Rimu, stekao je akademski stupanj magistra znanosti, a po povratku s magisterija bio je župni upravitelj Župe Rođenja sv. Ivana Krstitelja u Sarvašu.
Kaže, mjesec i pol dana je premalo za objektivnu sliku jedne župne zajednice, ali prvi dojmovi o novoj župi su pozitivni.
„Preda mnom je vrijeme u kojem ću tek upoznavati kako zajednica diše i koje se mogućnosti pružaju za ostvarivanje Kristovog poslanja u Vinkovcima. Kažu da je za svaku prilagodbu potrebno nešto vremena. S obzirom na to da je svaki naš svećenički premještaj izlazak iz sigurnoga i prelazak u novo i neizvjesno, tako je i moj dolazak u Vinkovce prigoda za moj osobni rast. Jedan grad čine njegovi stanovnici, pa tako i dojam o gradu ovisi o dojmu koji ostavljaju oni koji u njemu žive. Vjerujem da ću ovdje upoznati puno dobrih ljudi zbog kojih ću zavoljeti i Vinkovce kao što sam zavolio Đakovo i Osijek ili svoj rodni Slavonski Brod”, uvodno se predstavio.
Župljanima se, čini se, svidio. Homilije su mu jednostavne, ali duboko promišljajuće. Duševna hrana vjerniku katoliku danas je nešto što prvo očekuje dobiti od svoga župnika, a vremena su sve izazovnija.
„Crkva je od samih svojih početaka u trajnom izazovu pred povijesnim i društvenim okolnostima vremena u kojemu živi i djeluje tako da ovo naše vrijeme nije posebna novost za Crkvu. Mi koji se suočavamo s izazovima našega vremena zahvaćenog globalizacijom na svim životnim područjima danas smo, zahvaljujući internetu i društvenim mrežama, još brže izloženi kritici društva. Problem nastaje kada društvo svoju kritiku Crkvi upućuje na temelju negativnih vijesti o pojedincima, a da se pritom uopće ne bave pitanjem što Crkva doista jest i koje je njezino poslanje. U svojem tumačenju Božje riječi nastojim ne biti subjektivan nego prenositi istinu evanđelja koja i mene osobno dotiče i stavlja u pitanje te poziva na mijenjanje,” kaže.
Župa je u međuvremenu doživjela i mali preustroj izdvajanjem filijale u Mirkovcima. Naime, župa bl. Alojzija Stepinca sa sjedištem u Mirkovcima i filijalom sv. Josipa u Maloj Bosni osnovana je još 2010. godine i postoji već 11 godina. U početku je bila samostalna s vlastitim župnikom, no zbog različitih okolnosti unazad pet godina tom župom upravljao je župnik Župe sv. Ćirila i Metoda. Tako je jedan župnik imao dvije župe na upravljanje. Sada je župa u Mirkovcima ponovno dobila vlastitoga župnika što je olakšavajuća okolnost i za župnike i za vjernike obje župe, tumači.
„Sada se obojica možemo posvetiti svaki svojim župljanima, a ja i Katoličkom dječjem vrtiću Eden čiji je osnivač naša župa u zajedništvu s Nadbiskupijom,” ističe.
Vlč. Brkić obrazovno je vrlo potkovan – aktivno govori pet stranih jezika, a privatno je veliki zaljubljenik u glazbu.
„Istina, volim učiti strane jezike i glazba me oduševljavala od malih nogu. Upravo je glazba ta koja me uvijek podiže i daje mi novu snagu. Rado sjedam za klavir ili uzmem gitaru u ruke, a nerijetko se i u društvu proveselimo uz harmoniku. Sviranje i pjevanje su moj način izražavanja. Volim reći da je glazba moj život,” otvoreno će o sebi i svojim hobijima privatno.
Župa ima i svoju FB stranicu, no nju koristi radi objave župnih obavijesti i najave crkvenih događanja na području župe, grada ili nadbiskupije. No društvene mreže samo su mali dio, razmišlja.
„Lijepo je pogledati i fotografije određenoga događaja te u tom smislu neka objava može biti poticaj drugima da dođu i uključe se u zajedništvo vlastite župe. Društvene mreže u tom smislu su korisne jedino radi informacije. No, ono što je nama vjernicima potrebno jest formacija, a ona se dobiva u živom odnosu s Bogom i njegovom riječi, slaveći sakramente u zajedništvu s ostalom braćom i sestrama”, poručuje.
Župna kateheza redovito je nastavljena početkom listopada, pa iako su mišljenja različita, župnik Brkić pojašnjava potrebu odziva, posebice mladih.
„Ono što naši vjernici još uvijek do kraja ne razumiju jest razlika između vjeronauka u školi i kateheze u župnoj zajednici. Dok izvođenje nastave vjeronauka prati obrazovni sustav u osnovnim i srednjim školama te podlaže vrednovanju usvojenoga znanja, župna kateheza za cilj ima praktični dio onoga što se uči u školi, odnosno cilj je uvesti svako dijete, mladu, odraslu ili stariju osobu u život župne zajednice u čijem se okrilju lakše dolazi do vjerskoga iskustva, ili konkretnije, do susreta sa živim Bogom. U tom smislu život djece i mladih u župi trebao bi biti otkrivanje radosti života u Bogu. No sve je to nemoguće dokle god nam mladi dolaze s predrasudama i krivim slikama o Bogu i Crkvi koje nažalost dobivaju u svojim obiteljima ili u medijima. Mi svećenici danas smo pozvani na još veću kreativnost u pristupu mladima kako bismo im vratili povjerenje u Crkvu kao zajednicu koja ih vodi prema konačnom određenju”, poručuje.
Imamo sva moguća sredstva na raspolaganju – molitvu i sakramente iskoristimo ih, poziva novi župnik župe sv. Ćirila i Metoda.