Period suše vlada već neko vrijeme kako Hrvatskom, tako i cijelom Europom. Osim što je unazadila poljoprivredni sektor, dugotrajne visoke temperature i izostanak oborina utjecale su i na vodostaj rijeka, koji je na nekim vodama izmjeren kao najniži u povijesti niskih vodostaja, a suši koja bi se uskoro mogla pokazati kao najgora u posljednjih 500 godina i dalje se ne nazire kraj.
„Činjenica je kako je ova godina izrazito hidrološki nepovoljna i vrlo je malo oborina palo u dužem periodu što je dovelo do niskih vodostaja rijeka, kako rijeke Save, naše osnovne domicilne rijeke, vezane za naše plovno područje, tako i njenih pritoka kao što je rijeka Bosut”, rekao nam je voditelj Hrvatskih voda, Vodnogospodarske ispostave za mali sliv Biđ-Bosut Josip Kuterovac, dodavši da kada je riječ o vodostaju Bosuta, njegov je u odnosu na hidrološke nepovoljne prilike izuzetno visok, a razlog tomu je crpljenje vode iz domicilne rijeke Save na crpnoj stanici Jaruge.
„Prebacivanje vode, odnosno njezino pumpanje u Bosut traje već mjesec i pol dana putem melioracijskog kanala, a po njezinom vodostaju vidimo kako je to pozitivan efekt u ovim sušnim razdobljima.” Na taj način, kaže Kuterovac, uspjelo se održati stanje rijeke Bosut izrazito visokim zbog navodnjavanja poljoprivrednih površina koje su smještene uz samu rijeku, ali i zbog održavanja ekološkog minimuma koji u ovo vrijeme zna biti ugrožen.
Vodostaj Bosuta trenutno iznosi 80 metara nadmorske visine, što je za pola metara više u odnosu na ekološki minimum, a tri su razloga zašto je uopće došlo do upumpavanja vode iz Save u Bosut. Prvi je, nabraja Kuterovac, kakvoća voda, odnosno oplemenjivanje malih voda koje je važno osigurati pogotovo kada su uvjeti nepovoljni.
„Drugi je već spomenuti ekološki minimum. Čim je on ugrožen, voda se brže zagrijava, potiče rast biljaka u rijeci i otežava život biljnog i životinjskog svijeta.” Pumpanje vode omogućava, prije svega, kvalitetniju vodu i njezinu razinu u samom sustavu.
Treći i zadnji segment, objašnjava Josip, je navodnjavanje. U Vukovarsko-srijemskoj županiji dva su sustava navodnjavanja, Blata-Cerna i Sopot-Vinkovci, a za potrebe navodnjavanja nužno je da se dodatne količine vode dovedu u Bosut kako zbog njega ne bi došlo do snižavanja vodostaja.
Prema riječima Josipa Kuterovca vodostaj Bosuta trenutno je povoljan, a ono najbitnije je da ne ugrožava život lokalnog stanovništva. Važno je napomenuti kako su klimatske promjene primjetnije svake godine, a znanstvenici Europske komisije neumorno rade kako bi mapirali i proučili ovu krizu i to s najboljom dostupnom tehnologijom, s tla i iz svemira.