Nepunih devet godina, Petar Kovač bavi se šahom. Ovaj Vukovarac, učenik trećeg razreda Ekonomske škole, viceprvak je Europe u ubrzanom šahu u konkurenciji do 16 godina, a brani boje Šahovskog kluba Codeasy.
“Drago mi je da se spoznaju ti uspjesi ne samo šahista nego i drugih sportova, a novčanu nagradu potrošit ću vjerojatno na bicikl kako bi se fizički spremio za sjedenje koje je sastavni dio ovog sporta. Šahom te raznim zagonetkama, zadacima i puzlama treniramo mozak. Treninzi bi možda trebali trajati i po šest sati, a onda se opuštamo nekim fizičkim radom kada se mozak odmara”, rekao je tijekom prijema kod vukovarsko-srijemskog župana najizvrsnijih pojedinaca u ne tako masovnim sportovima u kojima domaći mladi sportaši ostvaruju sjajne uspjehe, a za svoj trud i rad izdašno su i nagrađeni.
“Meni je drago da postoje ljudi kojima je stalo do nas koji napravimo rezultat i vide da ovo što radimo, treba se cijeniti i koliko truda mi uložimo da bismo napravili takav rezultat”, naglasila je hrvatska reprezentativka u dizanju utega, petnaestogodišnja Tanja Turukalo. Ona se na zadnjem europskom natjecanju u Moldaviji također ovjenčala srebrom u izbačaju, ali i dvije bronce u trzaju.
Susreti s namlađima i mladima, Damiru Dekaniću najdraži su zbog njihove iskrenosti, neiskvarenosti i želje, u ovom slučaju kroz sport što nastoje u ime Vukovarsko-srijemske Županije prepoznati i poduprijeti.
“Primili smo šest mladih sportaša koji su postigli izvanredne uspjehe, svako u svojoj disciplini i njihove trenere koji su doprinjeli njihovim uspjesima. Htjeli smo ih malo potaknuti na još bolji i kvalitetniji rad. Nagradili smo ih nemalim sredstvima, ukupno skoro 7000 eura. Želimo ih i povećavati i rado ćemo to činiti i dalje kao nagradu za vrijedna odličja na razini Hrvatske, europskim ili svjetskimn natjecanjima. Mali je ovo doprinos njihovoj volji i nagrada za sve ono čega su se odrekli, jer kada čujemo koliko treniraju, veliko je to odricanje, velika ljubav za sport kojim se bave, a troškovi klubova jednako i roditelja su prilično veliki, pa je ovo mala pomoć”, naglasio je ovom prilikom prvi čovjek Županije.
„Kriteriji su prije svega vezani uz stupanj natjecanja, odnosno riječ je o svjetskim i europskim prvenstvima, olimpijskim igrama i prvenstvima Hrvatske. Smatram da bi mlade sportaše i njihove trenere u svakom slučaju trebali nagraditi za uspjehe i da to ne budu simbolične nagrade kao do sada, nego doista da se ti uspjesi prepoznaju“, pojasnio je pročelnik UO za sport, mlade i demografiju Mario Meštrović dodajući kako je pojedinačno, uspjeh nagrađen od 300 do 1000 eura.
Danas su priznanja i nagrade otišle u ruke gimnastičara, ju-jitsu Rodice, strijelaca i ostalih ne toliko navikanih sportova. Svima im je zajedničko svakodnevno višesatno treniranje posebice kada se pripremaju za velika natjecanja, brojna odricanja koja uključuju i društveni život. Jednako i uvjeti za treninge koji su često neprimjereni sportu kojim se bave kao i financijska sredstva koja su neophodna za vrhunski rezultat.
Čelnici Županije itekako su toga svjesni, prepoznaju probleme i nastoje nastoje pomoći što logistički što financijski kako bi mladim ljudima i njihovim trenerima otvorili put ka uspjehu te osigurali uvjete za razvoj manje popularnih sportova, a u kojima, potvrdili su, u svoj kraj donose medalje iza kojih stoje vrhunski rezultati.