Uz prvi dan proljeća, 21. ožujka rezerviran je i za obilježavanje Svjetskog dana šuma. Kreativnom dječjom radionicom ono je danas započelo i u Vinkovcima, s ciljem ponovnog isticanja važnosti ovog obnovljivog izvora energije i njegove zaštite.
Šumske površine znatno se smanjuju svake godine, a zbog klimatskih promjena njihov gubitak nastavit će se i dalje. Ugrožene su danas od lošeg gospodarenja, požara, poremećenog režima voda, kukaca, glodavaca, bakterija, gljivica, onečišćenja zraka, tla i voda i kiselih kiša i to je samo dio onoga o čemu bi trebali pričati našoj djeci.
Upravo takve teme danas su vladale gradskim parkom gdje je crtežima, pričama i igricama započelo višednevno obilježavanje ovogodišnjeg Svjetskog dana šuma. Organizira ga Uprava šuma Podružnica Vinkovci koja je u goste pozvala mališane Dječjeg vrtića Vinkovci.
„Mi u vrtiću često imamo nezaobilazne teme o šumama, šumskim životinjama i šumskom svijetu te od malena kod djece razvijamo svijest o važnosti šuma za život i opstanak čovječanstva. Nadamo se da će nešto od toga djeci ostati u trajnom sjećanju pa da će jednoga dana, kada budu odrasli, znati cijeniti i čuvati naše šume“, rekla je ravnateljica Dječjeg vrtića Suzana Zidar koja je malenim vrtićarcima spremno pomagala u njihovim kreativnim idejama.
Manji panj služio im je kao stolica, veći kao stol, a okruženi stablima vinkovačkog parka misli su im potpuno bile zaokupljene svijetom šuma s kojim mi Slavonci imamo posebne veze. Krasnodar Sabljić, voditelj Uprave šuma Vinkovci, pojasnio je kako je ovo idealan način djeci usaditi potrebna znanja, ponajviše u kontekstu obnovljivih izvora energije, tvornice kisika i ostalo.
„Najveći prirodni resurs koji imamo su naše šume. Njima smo okruženi i trebamo raditi na tome da stanovnici ostanu na ovom području, da čuvamo blago koje imamo. Jedno od rješenja je da se ta sirovina koju isporučujemo zadrži na području Slavonije i naše županije, ali to je dodatna djelatnost koja se naslanja na samo šumarstvo i koja uključuje jako puno radnih mjesta. Bojim se da smo već negdje na rezervi, ali nije nikad kasno za dobre stvari“, poručuje Sabljić i dodaje kako će Hrvatske šume nastaviti gospodariti šumama na primjeren način kako bi ih mogli ostaviti u nasljedstvo budućim generacijama.
Mališani su imali priliku i vidjeti sve stadije šume – od mlade biljke pa do hrasta starog 140 godina, a u planu je, kaže Sabljić, sve njih i fizički odvesti u šumu kako bi se i sami mogli uvjeriti kakvim smo bogatstvom okruženi.
Svoje likovne uratke na ovu temu danas su predstavili i neki od zaposlenika Hrvatskih šuma, Ana Hibundovac, Josip Batarilo, Lidija Kušanić, a središnji dio obilježavanja ovog Svjetskog dana bit će u ponedjeljak za kada su organizirana stručna predavanja i simpozij s brojnim institucijama s područja Vukovarsko-srijemske županije.