U Republici Hrvatskoj potrebno je napraviti nekoliko tisuća kilometara sustava odvodnje, rekao je danas direktor Vodoprivrede Vinkovci Željko Šarčević predstavljajući projekt naziva “Razvoj ekološki prihvatljivog revizijskog okna komunalne vodne infrastrukture”. Jednostavnije rečeno – vlastitom proizvodnjom rade poboljšana i učinkovitija okna koja se koriste u sustavu prikupljanja otpadnih voda.
Problemi koji se javljaju u okolišu vezano uz prikupljanje i obradu otpadnih voda direktan su cilj aktivnosti vinkovačke Vodoprivrede u kojoj rade na učinkovitijem skupljanju i obradi otpadnih voda. Zato je prije nešto više od dvije godine počeo rad na projektu “Razvoj ekološki prihvatljivog revizijskog okna komunalne vodne infrastrukture” čiji je cilj pokrenuti novu proizvodnju komunalne infrastrukture i zadovoljiti visoke kriterije EU direktiva koje nalažu zbrinjavanje otpadnih voda u Hrvatskoj.
“Ovo je jedan velik i lijep projekt za vinkovačku Vodoprivredu, sve partnere na projekte, ali i naše građane. Vodoprivreda je napravila iskorak te pokrenula vlastitu proizvodnju komadnih infrastrukturnih dijelova, a koji služe u svrhu zbrinjavanja otpadnih voda. Zajedničkim radom više poduzeća ovaj dio Hrvatske dobit će jednu novu inovativnu proizvodnju”, istaknuo je Dalibor Radman, voditelj projekta.
Projekt je prijavljen u udruženju s tvrtkama AMM koja radi plastične dijelove koji se ugrađuju u okna i cijelu infrastrukturu te Bodat koja brine o nabavi sirovine. Vodoprivreda radi na finalnom proizvodu. Ukupna vrijednost projekta je nešto više od 21 milijun kuna, od kojih je šest milijuna i 200 tisuća kuna financirano iz EU sredstava.
Kako je pojasnio direktor Željko Šarčević, projektom je stvorena nova linija dobave, od sirovine do finalnog proizvoda koji bi plasirali na naše tržište i tržište Europske Unije.
“U Hrvatskoj je potrebno napraviti nekoliko tisuća kilometara sustava odvodnje gdje bi mi kroz tu izgradnju ispunili neke od kriterija koje smo potpisali prilikom ulaska u EU. Ti silni projekti su ustvari nama bili povod da pokušamo samo kreirati proizvod koji bi plasirali kao naš gotov proizvod koji bi se ugrađivao u te sustave. Prijašnjih godina sudjelovali smo kao izvođači radova na nekoliko projekata izgradnje komunalne infrastrukture i na nekoliko aglomeracija na području cijele države. Zato smo, na temelju iskustva koje smo stekli, htjeli dati svoj iskorak na način da elemente koje možemo proizvodimo sami, a ne da ih kupujemo”, kaže Šarčević.
Nova okna nastala u Vinkovcima, kao i cijela poboljšana infrastruktura, doprinijet će ciljevima okolišne politike EU, a samim time i građanima koji žele očuvati okoliš za buduće generacije.