Nakon dugog čekanja mještana, jučer je započelo trotjedno terensko istraživanje Mohova, mirnog srijemskog sela poznatog po “Dolini mamuta”. Podsjetimo, 2012. godine tamo su slučajno pronađeni prvi fosilni ostatci mamuta i vunastog nosoroga, a nakon četiri godine pojavilo se još jedno nalazište. Mohovo tako krije tajne staro petnaest tisuća godina. A upravo najavljenim aktivnosti, istraživači žele otkriti još poneku jer se radi o važnom nalazištu na geološko paleontološkoj karti Hrvatske.
Riječ je o aktivnosti koje provode istraživači iz Hrvatskog prirodoslovnog muzeja. Tim čine dr. sc. Lidija Galović, dipl. ing. Dražen Japundžić, muzejski savjetnik i viša kustosica Ivana Maruščak iz Muzeja Brodskog Posavlja. Oni će s tri pomoćna radnika provesti tri tjedna na terenu.
Terenska istraživanja obuhvatit će , kako navode, geomorfološku analizu slivnog područja potoka Kordoš i pripadajućih jaraka/profila, pronalazak potencijalnih novih nalazišta te otvaranje poznatog i potentnog nalazišta kostiju pleistocenskih sisavaca na lokaciji „Mohovo ribnjaci“. Potom će se otkopavati fosiliferni nanos, a fosilni nalazi (kosti, zubi, ugljen) opisati, dokumentirati i uzorkovati. Dio profila će ostati otvoren, a po završetku istraživanja bit će konzerviran kao reprezentativan lokalitet za posjetitelje budućeg edukacijskog centra i za neka buduća znanstvena istraživanja.
Ne sumnjamo da će istraživanje uroditi plodom u korist znanosti ponajprije, a zatim i u korist turističke atrakcije jer kako je vidljivo mladi mještani združeni u udruzi pod nazivom Dolina mamuta odlučni su da iskoriste potencijale ovih vrijednih pronalazaka i ožive svoje selo.