Europski dan gluhoslijepih osoba obilježen je u utorak, 22. listopada, a danas u Vinkovcima počinje tečaj znakovnog jezika. U OŠ “Antun Gustav Matoš”, s početkom u 18 sati, organizira ga Hrvatski savez gluhoslijepih osoba “Dodir”.
Riječ je, ističe Andrijana Palijaš iz Hrvatskog saveza gluhoslijepih osoba “Dodir”, o nastavku dobre prakse koju je prekinula korona, a zbog velikog interesa za učenje jezika zajednice gluhih i gluhoslijepih osoba i upita koji su stizali iz Vinkovaca došlo je vrijeme da se tečaj ponovno organizira.
„Tečaj se sastoji od četiri semestra, dvogodišnjeg je trajanja te prati akademsku godinu. Održava se jednom tjedno, a to će biti četvrtkom s početkom u 18 sati u trajanju od dva školska sata odnosno 90 minuta. Grupa je već poprilično velika, ali još uvijek ima mjesta za zainteresirane da nam se pridruže. Bez obzira na to što tečaj počinje danas, mogu to još uvijek učiniti i javiti nam se kroz još nekoliko dana”, ističe Andrijana Palijaš.
Cijena tečaja po semestru je 70,00 eura, a uključuje uslugu instruktora i udžbenik pripadajućim podacima za online digitalnu platformu na kojoj mogu, uz praćenje udžbenika, i dodatno vježbati i učiti kod kuće.
Hrvatski znakovni jezik, ističe Andrijana Palijaš, kao i svaki jezik, hrvatski, njemački i drugi, jezik je za sebe i ima svoja gramatička pravila i neke svoje posebnosti. On je prije svega vizualan jer su osobe koje ga koriste fokusirane na ono što vide, a uz znakove važno je i očitavanje sa usana.
„Za većinu riječi koje koristimo u hrvatskom jeziku imamo znak. Znak pokazujemo rukama, ali su važni parametri, primjerice, i naginjanje tijela prema naprijed, položaj obrva, položaj glave prema naprijed, kojima ukazujemo kako je riječ o pitanju. Osmijehom, primjerice, pokazujemo kako je riječ o nečemu veselom i slično”, kaže naša sugovornica.
Dvogodišnji tečaj, ističe Andrijana Palijaš, omogućava usvajanje znakovnog jezika na razini osnovne komunikacije s gluhim i gluhoslijepim osobama.
„Da bi se moglo komunicirati na višoj razini, možda o nekim stručnim temama, potrebne su još dvije godine učenja hrvatskog znakovnog jezika. Međutim, kao i kod svakog drugog jezika koji nam nije materinji i priroda, zapravo je potrebno kontinuirano učenje godinama”, napominje Andrijana Palijaš.