Župnik Vedran Bilić: Gospa nam je primjer za nasljedovanje

|

Svetište Gospe Ilačke i ove će godine biti jedno od najvećih marijanskih hodočasničkih odredišta u istočnoj Hrvatskoj. Uoči blagdana Uznesenja Blažene Djevice Marije, poznatijeg kao Velika Gospa, koji se slavi 15. kolovoza, vjernike očekuje bogat molitveni i liturgijski program. O značaju blagdana i rasporedu slavlja rekao nam je župnik Župe svetog Jakova u Ilači, vlč. Vedran Bilić.

“Blagdan Velike Gospe najveći je marijanski blagdan jer nam je Gospa primjer za nasljedovanje. Ona je jedina od ljudi koja je i dušom i tijelom uznesena na nebo. Upravo zato predstavlja uzor svakom vjerniku, svojim je životom slobodno prihvaćala Božju volju, živjela Božju riječ i bila nadahnuta ljubavlju i služenjem. Ona je prva i najsavršenija učenica Isusa Krista te primjer kojemu svi trebamo težiti kako bismo jednoga dana bili dionici Božje slave”, istaknuo je Bilić.

Priprava za blagdan započinje devetnicom 5. kolovoza, kada će se svake večeri od 18:30 održavati molitveni program. Slijedi trodnevna duhovna obnova od 11. do 13. kolovoza, također s početkom u 18:30.

Na uočnicu Velike Gospe, 14. kolovoza, program počinje od 17:30 prilikom za ispovijed, nakon čega će biti služene mise u 19 i 23 sati, dok će u 21 sat ulicama proći tradicionalna procesija sa svijećama i slikom Gospe Ilačke.

“Na sam blagdan, 15. kolovoza, svete mise bit će u 7 i 9 sati, a središnje hodočasničko slavlje održat će se u 10.30 sati. Poslijepodnevne mise su u 17 i 19 sati, dok će u 20.30 sati biti služena grkokatolička liturgija”, pojasnio je župnik.

Svetište Gospe Ilačke svake godine pohode tisuće vjernika iz cijele Hrvatske, ali i iz susjednih zemalja.

“Broj hodočasnika iz godine u godinu ostaje približno isti. Dolaze vjernici iz okolice Vinkovaca, Vukovara, Otoka i drugih mjesta, ali i iz udaljenijih krajeva. Posebno nam je drago što i danas dolaze Hrvati iz Srbije, kojima je ovo svetište desetljećima ostalo u srcu”, rekao je.

U svetištu će tijekom priprave i na sam blagdan biti osigurana mogućnost za svetu ispovijed, a župnik je uputio i snažnu poruku svim vjernicima.

“Život je kratak, ali određuje vječnost. Zato se treba truditi oko obraćenja i približavanja Bogu. Pozivam sve da iskoriste priliku za ispovijed, da oslobode svoju dušu i uz zagovor Blažene Djevice Marije još odlučnije žive po Božjoj volji. U našem svetištu ispovjednici će biti na raspolaganju svima koji žele primiti Božje milosrđe”, poručio je.

Na kraju je naglasio kako posebni poziv vjernicima gotovo i nije potreban.

“Vjernike ne treba posebno pozivati. Gospa, naša nebeska Majka, sama poziva u srcima svakoga od nas. Na nama je da taj poziv prepoznamo. Mi smo ovdje kako bismo bili u službi spasenja i svima od srca izražavamo dobrodošlicu u Svetište Gospe Ilačke.”

Foto: Svetište Ilača

Zadnje objave

Plinara istočne Slavonije d.o.o.

Besplatni broj za hitne intervencije
od 0 do 24h
0800 304 336