Dojenje je prvo cjepivo i prirodni imunitet jer sva antitijela za bolesti koje je majka preboljela u prošlosti dijete izravno dobiva putem majčinog mlijeka.
U povodu Nacionalnog tjedna dojenja, koji je u tijeku od 1. do 7. listopada, iz središta grada Vinkovaca na podršku dojenju pozvala je vinkovačka udruga Agape u čijem je opisu informiranje i podrška budućim majkama. Izašli su među sugrađane kako bi predstavili projekt koji upravo provode pod nazivom Roditelji bez straha – podrška suvremenom roditeljstvu, sufinanciran sredstvima Središnjeg ureda za demografiju i mlade.
Podržimo dojenje, zajednička je odgovornost – geslo je ovogodišnjeg Nacionalnog tjedna dojenja, a svojim su ga potpisom, vrlo rado, poduprijeli brojni očevi koji su se u središtu grada zatekli u šetnji sa svojim mališanima.
Novopečeni otac Marko ponosan je na svog dvomjesečnog Stjepana koji uz trud supruge, na majčinim prsima, raste i napreduje svakodnevno.
„Supruga se od prvog dana trudila i privikavala na dojenje u bolnici i hvala Bogu nemamo nikakvih problema. Što se kaže, kad zaplače kod mame na sisu,” otvoreno je iskustvo svoje obitelji podijelio tata Marko.
„Odgovornost je na svima nama podržati mlade majke u dojenju, zakoračiti uopće u tu pustolovinu, da se ne boje i ne odustaju. Dojenje je fiziologija, prirodna i najbolja prehrana za dijete koju jedino mama može dati. Mi smo za to i danas ovdje vani kako bismo ukazali i pomogli mladim dojiljama, trudnicama i svim mladim majkama kako ustrajati i ne odustati,” poručila je Mirjana Mate Ello, dopredsjednica Udruge.
Često od nečeg što je potpuno prirodno znamo napraviti nešto sasvim drugo pa mlade majke nerijetko odustaju po dolasku kući iz rodilišta jer su same u tome, bez podrške.
„Uvijek sam za to da se dijete nakon poroda stavlja na prsa majke, koža na kožu. Na tečajevima napominjemo važnost tzv. „zlatnog sata” jer čim majka krene u rađaonici s dojenjem, očekujemo da će biti dojilja. No isto tako sam mišljenja da se majke ne trebaju osjećati frustrirano ako ne ide, pogotovo ako je posljedica zdravstvenih problema, ali primarno uvijek treba biti dojenje”, ističe predsjednica Udruge i vinkovačka primalja Gordana Andrić-Kucljak.
Trendovi se mijenjaju. Ovog puta u korist dojenja. Postotak u vinkovačkom rodilištu je izuzetno visok i kreće se oko 92%.
„Uvijek ima prostora da bude još i viši. Na tome radimo i zahvaljujemo Gradu Vinkovcima koji je stao uz nas, a prvenstveno uz mlade majke sudjelujući u ovom projektu,” poručila je Mate Ello, još jedna divna primalja vinkovačkog rodilišta.