Nedavne situacije u Afganistanu potaknule su europske čelnike na razmišljanje o novom migrantskom valu, a ministar unutarnjih poslova Republike Hrvatske, Davor Božinović, rekao je kako Europska unija nije u potpunosti spremna za novi val migranata.
Najistočnija županija prva je na udaru dolaska migranata, ali za sada sveukupno stanje sigurnosti na području Policijske uprave vukovarsko-srijemske je zadovoljavajuće. „Policijska uprava vukovarsko-srijemska redovito izvješćuje javnost o sigurnosno-interesantnim događajima koje evidentira te savjetuje građane o samo zaštitnom ponašanju. Također, suradnja s lokalnom zajednicom je na visokoj razini“, rekao je Dragoslav Živković, glasnogovornik PU vukovarsko-srijemske dodavši kako u proteklih devet mjeseci bilježimo pad postupanja prema osobama za koje je utvrđeno da su nezakonito prešle državnu granicu RH od 3,2% u odnosu na isto vrijeme prošle godine.
Najčešće se radi o državljanima Afganistana, Turske, Kosova, Sirije te Pakistana, a u Lijepu našu pokušavaju ući skrivajući se u teretnim vozilima, najčešće na graničnim prijelazima Bajakovo i Tovarnik, ali i preko šumskog područja uz državnu granicu te obrađenih polja.
„Potrebno je posebno istaknuti krijumčare koji su angažirani već u Srbiji ili BiH i koji nakon prelaska državne granice vozilima na graničnim prijelazima „kupe“ migrante uz cestovne komunikacije koje su unaprijed dogovorene mobilnim aplikacijama ili društvenim mrežama“, naveo je Živković.
U devet mjeseci ove godine evidentirali su 71 kazneno djelo „Protuzakonit ulazak, kretanje i boravak u RH, drugoj državi članici Europske unije ili potpisnici Schengenskog sporazuma“ za koje su procesuirali 82 počinitelja dok je u istom razdoblju prošle godine evidentirano 67 kaznenih djela te 70 počinitelja što čini povećanje od 6%.
Za one koji nezakonito uđu i borave u Hrvatskoj, a nisu zatražili međunarodnu zaštitu, policija je dužna donijeti rješenje o povratku i poduzeti sve mjere za njihov odlazak iz Europskog gospodarskog prostora. Međutim, ako državljanin treće zemlje izrazi namjeru za podnošenjem zahtjeva za međunarodnu zaštitu, primjenjuju se odredbe Zakona o međunarodnoj i privremenoj zaštiti te se, u skladu sa standardnim operativnim procedurama za postupanje prema tražiteljima međunarodne zaštite, službeno zaprima izjava o izraženoj namjeri i osobu se smješta u Prihvatilište za tražitelje azila. Posebna pažnja posvećuje se ranjivim skupinama kao što su žene, trudnice, djeca i slično, a od početka godine zahtjev za međunarodnom zaštitom na području ove Policijske uprave podnijele su 34 osobe.