Foto: Asser Savus press
Iza nas je još jedna filmska večer u Vinkovcima, koju nam je donosi festival suvremenog hrvatskog filma, u sklopu koje smo mogli gledati “Ribanje i ribarsko prigovaranje” Milana Trenca i drugi film iz Matanićeve Trilogije sunca – “Zora”. Film “Ribanje i ribarsko prigovaranje” ima preporuku Ministarstva znanosti i obrazovanja svim srednjoškolskim nastavnicima koji tijekom nastavne godine 2020./2021. s učenicima planiraju odlazak u kino, a zbog čega su ga i vinkovački gimnazijalci tako zorno gledali. Film je na prošlogodišnjoj Puli osvojio nagrade za najbolju mušku glavnu ulogu (Šerbedžija) kao i u kategoriji sporedne (Lučev).
U kasnijim večernjim satima je prikazana “Zora” u kojem su glavne uloge ostvarili uvijek odličan Krešimir Mikić kao Matija, zatim Tihana Lazović kao njegova supruga Ika. Djecu, Kaju i Nikolu, odglumili su Lara Vladović i Maks Kleončić a uz njih su tu i Nataše Matjašec Rošker i Marka Mandića. Dalibor Matanić, koji uz režiju potpisuje i scenarij, govoreći o svojoj Trilogiji sunca uvijek voli istaknuti kako je ona njegov filmski obračun s ekstremizmima, kako nam se povijest ne bih opet vratila u najgorim oblicima. “Trilogija sunca” je i način razmišljanja u mojoj obitelji kroz tri generacije. “Zvizdan” je bio posvećen mojoj baki, “Zora” mojem ocu, a finalni će film “Suton” biti moja priča” rekao je autor. Nadamo se da će i treći film biti kvalitetan kao i ova prethodna dva a već nas u siječnju očekuje TV premijera (što me jako veseli) Matanićeve iznimno hvaljene i nagrađivane serije “Područje bez signala”.
Nakon sudjelovanja na brojnim međunarodnim filmskim festivalima te ovjenčan središnjim nagradama ovogodišnjeg 68. Pulskog filmskog festivala, uključujući Veliku Zlatnu arenu za najbolji hrvatski film, “Plavi cvijet” redatelja Zrinka Ogreste vidjet ćemo večeras u 20.00 sati napokon i u Vinkovcima na programu 5. Filmskog festivala glumca. Najbolje je to što će Ogresta biti nazočan na projekciji svog filma, nakon kojeg će pred publikom biti upriličen i jedan kratki razgovor s autorom.
“Plavi cvijet” film je o ženi, majci i kćeri, obitelji, ljubavi, sebičnosti i samoći. Kroz motrište sredovječne Mirjane, službenice u maloj zagrebačkoj tvornici konca, slika njezinu borbu za vlastiti komadić životne sreće. U danu kad se za nju priprema skromna svečanost povodom 20 godina rada u tvrtki, situacije koje joj se događaju u odnosima s bližnjima, osvjetljavaju čitav njezin život, onaj koji je prošla i živi, ali i onaj koji joj predstoji. “Plavi cvijet” je film koji gledatelje upućuje na stalne osobne rekapitulacije i budi emotivne asocijacije.
Film je snimljen prema scenariju međunarodno uspješnog hrvatskog dramatičara Ivora Martinića te u koscenarističkoj suradnji s redateljem Zrinkom Ogrestom. U središnjim ulogama nastupaju Vanja Ćirić, Anja Šovagović Despot, Tea Harčević, Nikša Butijer, Alen Liverić i Doris Šarić Kukuljica.
Nakon svjetske premijere na 43. Moskovskom međunarodnom filmskom festivalu na kojemu ga je publika izabrala trećim najboljim filmom festivala, “Plavi cvijet” je prikazan na nizu europskih festivala kao i festivala u zemljama u okruženju. Na 68. Pulskom filmskom festivalu nagrađen je Velikom Zlatnom arenom za najbolji film, redatelj Ogresta Zlatnom arenom za najbolju režiju, dok je Vanja Ćirić nagrađena Zlatnom arenom za najbolju žensku glavnu ulogu. Film je osvojio i Nagradu međunarodnog žirija kritike kao najbolji film festivala.
Suptilna i slojevita priča o tri generacije žena osmi je film redatelja osobitog filmskog senzibiliteta koji i s ovim projektom potvrđuje razinu svog filmskog opusa konstantno šireći granice vlastite filmske poetike, uvijek s izrazitim osjećajem za tzv. običnog čovjeka.
Plavi cvijet je snimljen u produkciji Interfilma iz Zagreba i koprodukciji beogradskog Zillion Filma. Sufinancirali su ga Hrvatski audiovizualni centar, Filmski centar Srbije i Hrvatska radio televizija. Producent je Ivan Maloča, koproducent Lazar Ristovski, a izvršna producentica Maja Vukić. Direktor fotografije je Branko Linta, montažer Tomislav Pavlic, scenografkinja Maja Merlić, kostimografkinja Katarina Zaninović, a majstorica maske Slavica Šnur. Glazbu za film skladali su Dino Osmanagić i Kristijan Koščica. Film traje 85 minuta.
5. Filmski festival glumca dolazi u organizaciji umjetničke udruge Asser Savus iz Vinkovaca u (stručnoj) suradnji s Hrvatskim društvom filmskih djelatnika (HDFD), te pod pokroviteljstvom Grada Vinkovaca. Pomoć su festivalu također pružili i HAVC, Vukovarsko-srijemska županija i Gradsko kazalište Joza Ivakić Vinkovci, u čijem će se prostoru odvijati cijeli festivalski program.
I ove se godine svi igrani filmovi za nagradu Vinkovački Orion u kategorijama za Najbolju glumicu/glumca i Najbolju sporednu žensku/mušku ulogu. Statue zlatnog i srebrnog Vinkovačko Oriona izradio je Vladimir Voćanec prema ideji svestranog Davora Schunka, čiji pak rad stoji i iza cjelokupnog identiteta Filmskog festivala glumca. I ove će godine o najboljima odlučiti stručni sastavljen od tri odabrana člana Hrvatskog društva filmskih djelatnika (HDFD), koji će uz obrazloženje proglasit pobjednike. Taj stručni žiri čine Sanja Vejnović, Marica Vidušić Vrdoljak i Goran Ribarić. Odabir Najboljeg filma pripada festivalskom ocjenjivačkom sudu sastavljenom od vinkovačkih gimnazijalaca, polaznika medijske kulture koju vodi prof. Marija Tikvić.