Nakon sloma obrane Vukovara 18. studenoga, na današnji dan, 19. studenog 1991., JNA i srpske paravojne postrojbe ulaze u Borovo naselje, dio grada čiji su branitelji u Domovinskom ratu dali ogroman obol svojom herojskom borbom i nadljudskim naporom u otporu neprijatelju.
U trenutku ulaska agresorskih snaga u Borovo naselje u Borovo commercu, skladištu tvornice Borovo, koje je služilo kao sklonište i kao pričuvna ratna bolnica, nalazilo se i oko 800 ranjenika civila i branitelja. Na dan okupacije ubijena je 51 osoba, a u tri mjeseca opsade u toj gradskoj četvrti poginulo je 176 civila i branitelja. Nestalima se vodi još 48 osoba odvedenih iz Borovo commerca.
U Borovu Naselju, pred ostacima srušene zgrade Borovo commerca danas je u organizaciji Udruge roditelja i obitelji zarobljenih i nasilno odvedenih hrvatskih branitelja “Vukovarske majke” održan je prigodni komemorativni program „Žrtva Borova naselja za Domovinu“.
U ime organizatora komemorativnog skupa, obratila se predsjednica Udruge Manda Patko, prisjećajući se teških dana u Vukovaru prije 30 godina.
“Na današnji dan 19.studenoga 1991.godine na ovom mjestu stajali su oni koje ne možemo zvati ljudima i kojima ništa nije sveto. Istoga dana pred njima su stajali hrvatski branitelji, starci, žene i djeca, a njima je sve bilo sveto. I obitelj i namučeni grad i naša Domovina i baš zato u ime te ljubavi, zbog naših svetinja mnogi danas nisu s nama i na njihovim grbovima danas gore svijeće. Gore i za one koji nemaju grobova. Kod spomenika nestalih u Domovinskom ratu gori 386 svijeća za 386 nestalih s područja Vukovara. Neka te svijeće pokažu put njihovim obiteljima koje ih 30 godina čekaju i traže. A ovih 30 bijelih svijeća je za 30 godina tuge i patnje hrvatskog naroda, za žrtvu Borova naselja za domovinu”, istaknula je Manda Patko.
Vijence su položili i svijeće zapalili članovi obitelji poginulih, ubijenih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja, hrvatski branitelji, predstavnici udruga iz Domovinskog rata te brojna izaslanstva.
Komemoraciji su nazočila izaslanstva Hrvatskog sabora, Ministarstva obrane, Ministarstva unutarnjih poslova, Vukovarsko-srijemske županije, Grada Vukovara te brojni građani okupljeni u čast svim žrtvama. Izaslanstvo Vukovarsko-srijemske županije predvodio je župan Damir Dekanić, zajedno sa zamjenikom župana Franjom Oreškovićem.
Komemoracija je nastavljena Kolonom sjećanja – Križni put, kojom su sudionici prošli ulicama Borova naselja do crkve Gospe Fatimske, gdje je služena sveta misa za žrtve Borova naselja za domovinu.