Tijekom blagdana opustošili smo trgovine. Kupovali smo i što treba i što ne treba, jer nam, kao pravim Slavoncima, na stolu ništa nije smjelo nedostajati. A sve ono što ipak nismo uspjeli pojesti ili iskoristiti, jednostavno je završilo u smeću.
Ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić nedavno je izvijestio kako u Hrvatskoj na godišnjoj razini nastaje 286.000 tona otpada od hrane, što je čak 71 kilogram po stanovniku. Najviše hrane bacamo u prosincu i siječnju, no ovaj problem događa se tijekom cijele godine. Procjenjuje se tako da se trećina hrane u svijetu baci, a na to možemo gledati s čuđenjem jer istovremeno milijuni ljudi gladuje. Postoje li načini kako spriječiti bacanje hrane i kakva je situacija u Vinkovcima?
Osim štete u kućnom budžetu, bacanje hrane nije dobro ni za okoliš. Problem je to s kojim se svi skupa moramo uhvatiti u koštac, bilo to planiranje kupovine namirnica i njihovog korištenja ili osiguravanje prostora za otpade od hrane. Ovi ostaci spadaju u biorazgradivi otpad, zauzimaju gotovo trećinu kućnog otpada i vrijedna su sirovina za proizvodnju kvalitetnog komposta. Kako Vinkovčani više ne bi svoju hranu bacali u smeće, u grad uskoro stižu spremnici za biootpad, najavio je v.d. pročelnika Upravnog odjela komunalnog gospodarstva i uređenja grada Marko Dujmić.
„Trenutno se u gradu dijeli 7.500 spremnika za odvajanje plastike i 1.700 spremnika za odvajanje biootpada nabavljenih projektom vrijednim 2.372.250 kuna. Kako smo novim projektom nabavili i kompostere, građani ispunjavaju anketu žele li komposter ili spremnik za biootpad“, pojasnio je Dujmić dodavši kako je novi projekt prijavljen u sklopu Javnog poziva Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti u svibnju prošle godine, a odluku o dobivanju sredstava primljena je početkom listopada. Projekt je vrijedan 970 tisuća kuna od čega je 40% sufinancirano sredstvima FZOEU-a. To znači kako bi i u Vinkovcima, uz plavu, zelenu i žutu, uskoro trebala osvanuti i smeđa kanta, namijenjena biootpadu.
Nabavljaju se još, ističe pročelnik, edukativni dječji setovi od po tri spremnika za odvajanje plastike, papira i stakla ili biootpada koji bi trebali biti prilagođeni njihovom uzrastu te komposteri od 350 litara za odvajanje biootpada. Cilj projekta je smanjiti količine biorazgradivog otpada koji se odlaže na odlagalištima te povećati stopu odvojenog prikupljanja komunalnog otpada. „Nabavkom i postavljanjem edukativnih spremnika kod škola, vrtića i novih dječjih igrališta želimo najmlađe podučiti kako pravilno odvajati otpad, zašto je važno recikliranje i zaštita okoline u kojoj svakodnevno provode svoje vrijeme“, dodao je. Isporukom nabavljenih spremnika za odvajanje otpada i kompostera zaokružuje se tako cijela priču s otpadom, a građani će imati sve potrebno za potpuno odvajanje otpada u svojim kućama.